Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (czyli popularnie nazywana spółką z o.o.) jest pewnego rodzaju formą prawną, jaką przybiera przedsiębiorstwo. Spółka utworzona może być przez jedną lub więcej osób. Każdy ze wspólników odpowiada za swoją część obowiązków, zgodną z wysokością udziałów jakie posiada. Choć obsługa księgowości w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest dość skomplikowana, to jedna taka forma zyskuje sobie coraz więcej zwolenników.

Charakterystyka spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółkę z o.o. może założyć jedna lub więcej osób fizycznych. Do jej założenia uprawnione są również osoby prawne. Aby móc założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy przede wszystkim posiadać kapitał zakładowy w wysokości 5000 złotych. Trwają jednak prace nad zmniejszeniem progu do 1000 złotych, a co za tym idzie zwiększy się grono zainteresowanych założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto wiedzieć, że zawsze umowa spółki musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co oczywiście w pewnym stopniu generuje dodatkowe koszta. Spółka istnieje od dnia oficjalnego podpisania notarialnego aktu.

Prawa i obowiązki wspólników

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy mają zarówno swoje prawa jak i obowiązki. Jeśli chodzi o obowiązki to w przypadku wspólników są one następujące:

– obowiązek wniesienia wkładu do spółki,
– wspólnicy zobowiązani są do wyrównania brakującej wartości aportu,
– każdy ze wspólników w odpowiednim momencie zobowiązany jest do dokonania dopłat w wysokości adekwatnej do ilości udziałów,
obsługa księgowa spółek zoo jest obowiązkiem wszystkich współpracowników.A co z prawami? W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są one następujące:

– każdy współpracownik ma prawo do uczestniczenia w zgromadzeniach,
– każdy wspólnik na równe prawo głosu,
– każdy wspólnik ma prawo od nadzorowania interesów spółki,
– każdy wspólnik posiada równe prawo do zdobywania większej ilości udziałów, co załatwione musi zostać formalnie w obecności notariusza, potwierdzone stosownym dokumentem,
– wszyscy wspólnicy mają równe prawo do wglądu do ksiąg i dokumentów spółki (wyjątek stanowi jednak ustanowienie w spółce rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej),
– każdy może wnioskować o wyłączenie ze spółki danego wspólnika, pod warunkiem,że wartość jego udziałów przekracza połowę wszystkich dostępnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here