Na co zwrócić uwagę podczas płacenia BLIK-iem?

Płatność BLIK-iem jest prosta i schematyczna, jednak pierwsze skorzystanie z usługi może być dość problematyczne. Sprawdź, jak oswoić się z płatnością za pomocą kodu i sprawić, że każda płatność będzie stuprocentowo bezpieczna!

PIN… lub bez PIN-u

Korzystając z płatności BLIK-iem, sam ustalasz, od jakiej kwoty aplikacja poprosi o potwierdzenie transakcji kodem PIN. W większości banków jest to kwota 50 PLN, jednak możesz dowolnie ją zmodyfikować – np. tak, że system będzie prosił o kod nawet w przypadku najtańszych zakupów. Co prawda kod BLIK jest w pełni bezpieczny i istnieje naprawdę małe prawdopodobieństwo, że ktoś Ci go wykradnie (choć zawsze warto ukrywać ekran przed wzrokiem gapiów), dla bezpieczeństwa lepiej zabezpieczyć transakcje PIN-em.

Uważaj na oszustów!

„Naciągacze na BLIK-a” zagościli na dobre w sociach mediach. Oszuści zyskują dane dostępowe do kont zwyczajnych użytkowników – zazwyczaj wysyłają im linki, które wyglądają jak podrobiona strona serwisu społecznościowego lub serwis z śmiesznymi quizami. Nieświadomi użytkownicy wpisują w otwartych stronach swoje dane dostępowe i tracą dostęp do kont. Po zebraniu odpowiedniej ilości kont, oszust przystępuje do akcji. Jeśli kiedykolwiek dostałeś od znajomego wiadomość z prośbą o szybkie pożyczenie 5zł BLIK-iem – bardzo możliwe, że po drugiej stronie siedzi naciągacz. Niewielka kwota może się z kolei okazać liczbą z kilkoma zerami na końcu. Pamiętaj, by korzystać z BLIK-a tylko w zaufanych sklepach i systemach płatności – jak przelewy24.pl.

Dodatkowe zabezpieczenia

Pamiętaj, aby zabezpieczyć także swój telefon – jeśli wpadnie w ręce kieszonkowca, oszust z łatwością skorzysta z niego jak z portfela. Podstawą jest oczywiście zabezpieczenie ekranu telefonu; bez względu na to, czy wybierzesz kod, hasło lub wzór czy odblokowywanie za pomocą twarzy/odcisku palca. Pamiętaj też, aby nie zezwalać nieznanym aplikacjom na za wiele – jeśli pobrana aplikacja poprosi Cię o dostęp do banku, to pierwszy sygnał ostrzegawczy!

BLIK to niewątpliwie jedna z najbezpieczniejszych metod płatności – jednak to od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją dobrze, zapewniając sobie ochronę!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here