Wyższe wykształcenie

Moda, prestiż, potrzeba? Co sprawia, że wielu maturzystów wybiera się na studia, a część z nich od razu po szkole średniej decyduje się na stałą pracę? W obecnych czasach okazuje się, że wyższe wykształcenie nie zawsze jest potrzebne, by zdobyć wymarzoną pracę, ale z pewnością ułatwia jej poszukiwania. Przyglądamy się, co dla studenta i pracodawcy oznacza tytuł mgr lub inż. przed nazwiskiem.

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Wielu pracodawców ceni sobie wyższe wykształcenie kandydatów do pracy. I nie chodzi tylko o konkretne kierunki, bez wykształcenia w których niemożliwe jest zdobycie pracy w niektórych branżach. Pracodawca ma świadomość, że absolwent studiów zdobył wiedzę teoretyczną i praktyczną. Nie są mu obce rozmaite tematy. Ponadto studia – tak zaoczne, jak i dzienne, uczą samodzielności oraz pracy w grupie, realizowania projektów w pojedynkę bądź zarządzając wyznaczoną grupą. Student zdobywa umiejętność selekcjonowania informacji, ich weryfikowania – niezależnie od wybranego kierunku. Te umiejętności są zatem niezbędne i cenione w każdym środowisku.

Pracodawcy w niektórych branżach, mając przed sobą kandydata z wyższym wykształceniem, są w stanie zaoferować mu lepsze zarobki. Są także skłonni sfinansować dalszą edukację. Wiele firm inwestuje w tych, którzy pokazali, że wyznają podobne wartości i sami inwestują we własny rozwój. Taka postawa jest dobrze widziana.

Zdobycie wyższego wykształcenia pozwala na ubieganie się o pracę na stanowiskach kierowniczych. Bez tego się nie obejdzie w branży informatycznej, która dynamicznie się rozwijając, stawia przed kandydatami coraz większe wymagania. To dlatego warto wybrać jeden z kierunków informatycznych oferowanych przez Horyzont.eu.

Studia to nie tylko życie towarzyskie

Czas studiowania naznaczony jest w dużej mierze nauką, ale i poznawaniem nowych osób, nawiązywaniem ciekawych znajomości. Życie towarzyskie nieodmiennie kojarzy się z byciem studentem. To jednak tylko jeden z powodów, dla którego warto poświęcić swój czas wybranej uczelni.

Studenci mają okazję wybierać pośród niszowych kierunków. W ten sposób rozwijają swoje pasje, stają się ekspertami w wąskich dziedzinach. Mogą zadecydować, czy chcą pozostać na uczelni, rozwijać się dalej i przekazywać wiedzę innym, czy też wolą wykorzystać ją na wymarzonych stanowiskach pracy. Pewne jest natomiast, że studia są w stanie studentowi pomóc jeszcze bardziej zagłębić się w jego pasję lub też znaleźć zupełnie nowe hobby.

Rynek pracy i pracodawcy są coraz bardziej wymagający. Liczą się wiedza, doświadczenie, umiejętność współpracy w grupie i komunikowania z innymi, a także… dokument poświadczający posiadanie wyższego wykształcenia. Nie zawsze, jednak w większości przypadków tytuł przed nazwiskiem otwiera nowe drzwi do kariery zawodowej. Pozwala na znacznie więcej, w tym dalszy rozwój, niż mogąc się pochwalić tylko zdanym egzaminem dojrzałości.

Maturzysto – przemyśl, co są w stanie zaoferować ci studia i uwzględnij, jak będziesz się prezentował w oczach przyszłych pracodawców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here