co to praca

Od wieków ludzie pracują. Kończą szkołę, piszą maturę i słyszą
od starszych: czas żebyś sam coś zarobił, trzeba odciążyć rodziców!
I tak się zaczyna… Wstęp do dorosłego życia. Na początku młodzi
ludzie są podekscytowani. Cieszą się niezależnością wynikającą
z posiadania własnych pieniędzy. Są młodzi, pełni energii…
Jednak, kiedy pojawia się rodzina, dzieci, praca nie jest już tak fascynująca. Zaczyna się robić męcząca. Jednak nie ma wyjścia.
Jeśli chcesz godnie żyć, musisz na to zapracować i trochę się wysilić…

Co to praca? Pytanie, które być może spędza sen z powiek wielu młodym ludziom. Jednak nie jest zadawane często, bo po co się
nad tym zastanawiać? Zamiast o tym myśleć, lepiej po prostu pracować…
Każdy ją wykonuje, ludzie o niej mówią, ale chcąc odpowiedzieć
na to pytanie, nie jest łatwo…
Odpowiedź, która nasuwa się jako jedna z pierwszych.
Pracą można nazwać miejsce. Często słyszymy, że ktoś idzie do pracy. Wskazuje to na pewne miejsce, np. szkołę, szpital, sklep, budowę,
czy nawet ulicę.

Idąc dalej. W wymienionych powyżej budynkach wykonuje się pewne stałe, powtarzające się czynności, za które otrzymuje się wynagrodzenie. Jak nazwiemy owe działanie? Otóż powiemy, że jest to właśnie praca. Tym razem nie miejsce, ale czynność. I automatycznie nasunęła się druga odpowiedź na pytanie, co to praca. Definiując słownikowe hasło możemy teraz określić nasze słowo na dwa sposoby.
Praca – miejsce, w którym wykonuje się zadania w celach zarobkowych
oraz to samo słowo, określone jako czynność, jaką się wykonuje.

praca

Ujęliśmy pracę w dosyć technicznych definicjach.

Teraz czas na coś szerszego. Może by tak pokusić się na stwierdzenie, że praca, to także rodzaj terapii? Dzięki niej mamy cel, do którego dążymy. Robimy wszystko, żeby go osiągnąć. Stoi nad nami pracodawca, koledzy i z tego względu jeszcze bardziej się staramy. Nasze myśli są zajęte. Czy to dobrze? Tak! Oczywiście, odpowiedz będzie przecząca, jeśli mówimy o nieustannym zaprzątnięciu głowy pracą. Jednak to są toksyczne i patologiczne sytuacje, o których wspomnimy za chwilę. Wracając do pozytywów, rozsądna i zdrowa praca może być rodzajem terapii. Jeśli ją lubisz, może być nawet źródłem szczęścia. Człowiek musi rano wstać, zadbać o siebie, wziąć prysznic. Co staje się w momencie, kiedy traci pracę? Jeśli stan bezczynności trwa i trwa… Człowiek gubi cel i popada w złe samopoczucie. Jaki wniosek?

Praca nie tylko daje zarobek, ale i niekiedy chęć do życia.

Teraz przejdźmy do ciemniejszej strony… Przypuśćmy, że nie lubisz swojej pracy. Tedy sytuacja zmienia się o 180 stopni… W tym wypadku wcale nie masz ochoty wstawać rano z uśmiechem na twarzy.
I tu pojawia się odwrotne zachowanie, porównując poprzednią sytuację.
A co jeśli dochodzi do tego ciągle niezadowolony szef i niemili współpracownicy? No właśnie…
Na pewno słyszałeś powiedzenie: ,,Bez pracy nie ma kołaczy”.
Pytanie, co to praca w tym kontekście? Tutaj praca jest czymś niezbędnym do osiągnięcia celu. Jeśli chcesz spełnić swoje marzenia, osiągnąć upragniony cel, musisz ciężko pracować i wierzyć, że wszystko się uda. Niestety, w dzisiejszych czasach wielu ludzi myśli, że mogą mieć wszystko za darmo. Uważają powyższe powiedzenie za ludowe przysłowie… Jednak jest ono prawdziwe. Leń nigdy uczciwie nie osiągnie celu.

Teraz nieco inne wytłumaczenie słowa praca. Wróćmy myślami do szkoły… Pośród wielu przedmiotów, skupimy się na fizyce. Właśnie ona ukaże nam kolejną definicję naszego kluczowego słowa. W fizyce do pracy dochodzi w momencie, gdy na ciało działa pewna siła. Jest ona określana literą F. Użyta siła powoduje ruch, dokładniej przemieszczenie ciała fizycznego. Jak ilościowa powiedzieć jaka praca została wykonana? Służy do tego jednostka zwana dżulem. Jest ona równa iloczynowi dwóch innych wielkości: Newtona i długości w metrach. Skąd tu Newton, sławny uczony? Jak widać nawet on zajmował się zjawiskiem pracy.

robotnik

Czy znajdzie się jeszcze jakieś wytłumaczenie, co to praca? Hmm… Ależ owszem. Jednak żeby do niego dojść, trzeba dodać słowo: domowa. Zmora uczniów, a czasem także rodziców. Dzieci i młodzież nie chodzą do pracy, jednak pracują. Jak? Poprzez naukę. Ona również wymaga wysiłku, niekiedy o wiele większego niż praca osób dorosłych. Słysząc praca domowa, na myśl przychodzą również czynności takie jak: prasowanie, pranie, gotowanie, sprzątanie i wiele innych.
Z nimi z kolei zmagają się dorośli, którzy muszą zadbać o swoje rodziny… Niestety, za taką pracę we własnym domu nikt nikomu nie płaci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here