Czym można zastąpić paragon i jak udokumentować sprzedaż?

Obecnie na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które są zwolnione z posiadania kas fiskalnych do wystawiania paragonów. Nie oznacza to, że nie mają one obowiązku ewidencjonowania sprzedanych towarów, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT. W takiej sytuacji niezwykle przydatne okazują się alternatywne sposoby dokumentowania sprzedaży, takie jak paragon niefiskalny czy dowód sprzedaży.

Kiedy zdecydować się na zastąpienie tradycyjnego paragonu?

Ci, którzy prowadzą własną firmę, ale nie są zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej, często zadają sobie pytania, takie jak chociażby ’Jak wystawić paragon niefiskalny? Dowód sprzedaży zamiast paragonu?’’ Nic w tym dziwnego– mimo braku tradycyjnej kasy, obowiązkiem każdego sprzedawcy jest dokumentacja towarów zakupionych przez klienta. Jeśli chodzi o paragony niefiskalne, są one dokumentami służącymi do dochodzenia praw gwarancyjnych oraz podstawą do ewentualnego zwrotu towaru. Wystawia się je wtedy, kiedy przedsiębiorca nie ma kasy fiskalnej, a klient jest osobą fizyczną, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Konkretnymi przykładami, w których z pomocą przychodzą paragony tego typu, jest chociażby sprzedaż wysyłkowa, ale też stacjonarna. W jej przypadku przychód musi być dokumentowany za pomocą ewidencji sprzedaży bezrachunkowej lub ryczałtu, czyli z użyciem dowodów wewnętrznych. Obecnie jednak w Internecie możecie znaleźć profesjonalne programy, które pomogą w generacji paragonów niefiskalnych, co znacznie ułatwia pracę firmy.

W jaki sposób zastąpić paragon fiskalny?

W sytuacji, gdy dany przedsiębiorca prowadzi swoją księgowość samodzielnie i zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami, jego obowiązkiem jest ewidencjonowanie sprzedaży na podstawie dowodu wewnętrznego. Musi być on sporządzany na koniec każdego dnia. W nim, w postaci jednej kwoty, wykazany jest konkretny przychód za ten dzień. Wspomniane zapisy dokonywane są w przeznaczonej do tego, podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wystawianie paragonu niefiskalnego również jest popularną metodą, która pozwala na udokumentowanie sprzedaży przez firmę. Należy tu jednak pamiętać o tym, że jeżeli sprzedawca odprowadza podatek VAT, lub też jest z tego obowiązku zwolniony, mogą dla obliczenia jego kwoty dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym. Dokonuje się tego w proporcjach, które wynikają z udokumentowanych zakupów z określonego przedziału czasowego. Pamiętajmy o tym, że do obliczenia proporcji przyjmuje się tylko i wyłącznie towary, które są przeznaczone do dalszej sprzedaży oraz

według cen uwzględniających należny podatek VAT. Wynika więc z tego, że jest to metoda bardzo uproszczona, ponieważ polega na ewidencjonowaniu kwot brutto utargu.

Jak wystawić paragon niefiskalny?

Jak już wspominaliśmy, warto skorzystać z odpowiedniego programu online. Dane, które należy w tym celu wprowadzić, to przede wszystkim: nabywca, metoda płatności oraz właśnie wartość brutto sprzedanego towaru. Informacje dodatkowe to chociażby rabaty, czy też grupa docelowa, do jakiej skierowana jest oferta sprzedażowa. Najlepsze programy różnicują, czy firma zajmuje się sprzedażą wysyłkową, czy też stacjonarną, przez co indywidualizują proces wystawiania paragonu. Wiele systemów oferuje także generację dokumentu do danej oferty lub faktury pro forma, co może okazać się nieocenioną pomocą dla wielu sprzedawców. I przeciwnie– z programem można wystawić odpowiednią fakturę do istniejącego paragonu niefiskalnego. Godne uwagi jest to, że stworzone dokumenty zostają automatycznie zaksięgowane, co likwiduje konieczność pamiętania o tej czynności.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here