tworzenie oprogramowania

Kiedy wpadasz na pomysł stworzenia aplikacji mobilnej lub oprogramowania desktopowego, prawdopodobnie widzisz jego realizację w najjaśniejszych barwach. Jednak realizacja tego pomysłu może przynieść nieoczekiwane rezultaty i przynieść zupełnie odwrotne skutki. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że w cyklu życia produkcji oprogramowania pominąłeś etap odkrywania.

Znaczenie etapu odkrywania dla rozwoju oprogramowania

Etap odkrywania lub inicjowania to zespół metod umożliwiających ocenę wykonalności projektu. Nie każdy projekt, który przychodzi Ci do głowy, choćby nie wiem jak genialny, jest wart realizacji:

 • Może się zdarzyć, że zainwestujesz dużo pieniędzy i wysiłku w rozwój pewnego oprogramowania, które wkrótce stanie się przestarzałe.
 • Do realizacji projektu mogą być potrzebni specjaliści, za których pracę nie będziesz w stanie zapłacić.
 • Może się zdarzyć, że nie znajdziesz wystarczającej liczby interesariuszy zainteresowanych Twoim projektem.
 • Może się zdarzyć, że wpadniesz na pomysł, nad którym pracuje już Twoja konkurencja. Ale oni są o krok przed nami.

Niezbędność fazy odkrywania potwierdzają liczby

Dane empiryczne firmy Mckinsey świadczą o tym, że duże projekty programistyczne przekraczają początkowo zakładane budżety o 45%. Jednocześnie nie udaje im się uzyskać takiego zysku, na jaki liczyły. Różnica jest mniejsza o 56%.

W przypadku startupów sytuacja jest jeszcze gorsza. Investopedia twierdzi, że 90% wszystkich startupów zamyka się w ciągu pierwszych 10 lat działalności. Jednocześnie badania CB Insights pokazują, że 3 z 5 przyczyn niepowodzeń startupów zostałyby zneutralizowane, gdyby nie zignorowano etapu Discovery.

Kroki wstępne do przejścia do etapu Discovery

Przed rozpoczęciem etapu odkrywania (Discovery) w cyklu życia tworzenia oprogramowania należy wykonać pewne zadania:

 • Wyjaśnić sobie oraz swoim partnerom i kierownictwu główne cele biznesowe projektu
 • Zebrać wszystkie istotne informacje i dokumentację dotyczącą przyszłego projektu
 • Uzyskać przybliżoną wycenę rozpoczętego procesu tworzenia oprogramowania
 • Przydzielcie budżet na etap odkrywania, który będzie pierwszym w całym cyklu
 • Ustalenie osób odpowiedzialnych za rozpoczęcie projektu wśród członków zespołu.

Specjaliści potrzebni na etapie odkrywania

Rozpoczynając fazę Discovery, upewnij się, że posiadasz profesjonalne zasoby do wykonania wszystkich niezbędnych prac. W przeciwnym razie skontaktuj się z zespołem Agilie https://agilie.com/en/blog/how-much-does-it-cost-to-start-the-discovery-phase, którego specjaliści posiadają najwyższe możliwe kwalifikacje do wykonania wszystkich zadań. W Twoim zespole Discovery powinni być obecni następujący eksperci:

 • Analityk biznesowy, który będzie pracował z bazą klientów. Jego zadaniem jest zdefiniowanie grupy docelowej, jej konkretnych potrzeb, a w konsekwencji cech przyszłego oprogramowania.
 • Projektant jest odpowiedzialny za atrakcyjność wizualną projektu, prostotę nawigacji i inne cechy istotne dla sukcesu rynkowego projektu.
 • Architekt rozwiązań definiuje konkretne technologie, które należy zastosować, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Jakie czynniki wpływają na koszt projektu?

Budżet etapu Discovery zależy od skali zadań, jakie postawisz przed zespołem:

 • Być może chcesz wyjaśnić sobie i swoim przełożonym wszystkie szczegóły cyklu wytwarzania oprogramowania.
 • Być może będziecie chcieli wyjaśnić wszystkie szczegóły cyklu rozwoju oprogramowania dla siebie i swoich menedżerów, być może będziecie woleli opracować możliwości współpracy z potencjalnymi inwestorami, skupiając się na cechach, które ich zainteresują.
 • Już na samym początku etapu odkrywania oprogramowania możesz starać się dotrzeć do grupy docelowej.

Kalkulacja kosztów etapu odkrywania

Cennik fazy odkrywania nie może być uniwersalny, ponieważ może ona trwać od dwóch dni do dwóch miesięcy. Koszty są obliczane w zależności od rodzaju Discovery, którego potrzebujesz, oraz wielkości projektu. Istnieją dwa rodzaje fazy odkrywania:

 • Na miejscu: zespół roboczy spotyka się, aby spełnić wszystkie wymagania.
 • Poza siedzibą: zadania są wykonywane zdalnie.

Ogólnie rzecz biorąc, faza ta pochłonie od 10 do 40% całego budżetu projektu oprogramowania. Ale jest tego warta. W końcu ten etap pozwala zaoszczędzić przyszłe koszty i zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia znacznego zysku z projektu.

Zespół Agilie https://agilie.com/en/blog/how-much-does-it-cost-to-start-the-discovery-phase gwarantuje, że przeniesie proces tworzenia Twojego oprogramowania na najwyższy poziom. Wie, że sukces produktu końcowego zaczyna się już w fazie odkrywania i zależy od tego, ile wysiłku włożysz w tę fazę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here