Decyzja o powiększeniu rodziny, często poprzedzona jest wieloma pytaniami. Każdy szuka idealnego momentu dla siebie, aby zostać rodzicem. Wiele par, zanim zdecyduje się na dziecko, chce zapewnić mu komfortowe warunki i dobrą przyszłość. Starają się znaleźć dobrą pracę, zabezpieczyć się finansowo, kupić dom, samochód…
Nie od dziś wiadomo, że niemowlę to ogromny wydatek. Niektórzy śmieją się, iż to skarbonka bez dna, co nie do końca jest błędnym porównaniem. Łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy…. A także pieluchy, mleko czy butelki… To tylko początek długiej listy niezbędnych niemowlęciu rzeczy. Im dziecko starsze, tym jego potrzeby rosną.
Potomstwo to decyzja na całe życie, dlatego warto wybrać moment, w którym jest się całkowicie pewnym, że się go chce.

W dzisiejszych czasach ludzie coraz później decydują się na dzieci. Coraz częściej na salach porodowych obserwuje się matki po 30. roku życia, rodzące swoje pierwsze dziecko.
Dużo kobiet stawia obecnie karierę zawodową na pierwszym miejscu i boi się, że po ciąży i urlopie macierzyńskim ktoś zastąpi ich miejsce, a one same nie będą miały możliwości powrotu na zajmowane do tej pory stanowisko. Decyzja o macierzyństwie wiąże się zatem również z wieloma obawami i niepewnością.
Nie da się zaplanować życia. Czasem trzeba zaryzykować i zobaczyć co się wydarzy.
Kiedy zobaczy się upragnione dwie kreski na teście ciążowym, przyszłych rodziców przepełnia radość i szczęście. Nowa sytuacja, w której się znajdują dostarcza wielu emocji, których upust następuje dopiero przy pierwszym badaniu USG.
Kiedy zaczynają oswajać się w nową sytuacją, a do kobiety dociera, że wkrótce zostanie matką, warto zastanowić się kiedy powiedzieć o ciąży w pracy.

Decyzja należy tylko i wyłącznie do pracownicy.
Dawniej kobiety miały 7 lub 14 dni, aby poinformować o tym pracodawcę, jednak obecnie przepisy prawa pracy nie precyzują kiedy powiedzieć o ciąży w pracy. Najważniejsze jednak jest to, że aby to zrobić należy przedłożyć zaświadczenie od lekarza, potwierdzającego odmienny stan. Co istotne nie musi być to ginekolog, a na przykład lekarz rodzinny.
Warto pamiętać, iż prawo pracy chroni kobietę w ciąży od pierwszego dnia. Oznacza to, iż kobiecie oczekującej dziecka nie można rozwiązać, ani wypowiedzieć umowy o pracę. Nakłada ono również ograniczenia w przypadku pracy fizycznej, czy długiej pracy przy komputerze.
Jeśli pracuje ona w zawodzie wpisanym na listę bezwzględnie zakazanych prac w ciąży (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10. września 1996r .), pracodawca ma obowiązek przenieść ją na inne stanowisko. Jeśli nie ma takiej możliwości, musi zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy aż do porodu.
1.maja 2017 w życie weszły nowe przepisy, które regulują pracę ciężarnej przed komputerem. Od tego momentu pracodawca ma obowiązek zapewnić kobiecie oczekującej dziecka 15-minutową przerwę podczas każdej godziny spędzonej przed komputerem.
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Odpowiada ona już nie tylko za siebie, ale również za nowe życie, które w niej rośnie, dlatego tak ważne jest, aby tym bardziej przemyśleć już na początku, kiedy powiedzieć o ciąży w pracy.
Warto, aby pracodawca dowiedział się o niej jak najszybciej – od tego bowiem momentu może ona korzystać z kodeksowych uprawnień związanych z jej odmiennym stanem.

Szybkie poinformowanie pracodawcy o ciąży, to także miły gest ze strony pracownicy, która daje mu więcej czasu na zorganizowanie w przyszłości zastępstwa za nią.
Nie można zapomnieć o niezwykle istotnej kwestii dotyczącej nadgodzin – kobieta oczekująca dziecka nie może być zatrudniona w godzinach nadliczbowych. Wszelkie nadgodziny są bezwzględnie zakazane, podobnie jak praca w porze nocnej. Oznacza to, iż nawet jeśli kobieta wyrazi na nie zgodę, jest to sprzeczne z prawem.
Mimo, iż ciąża to nie choroba, to wyjątkowy czas, kiedy kobieta powinna dużo odpoczywać, unikać stresu oraz zdrowo i regularnie się odżywiać.
Pracodawca może jej w tym pomóc tylko pod warunkiem poinformowania go o nowej sytuacji. Warto zastanowić się również nad kwestią relacji po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Kiedy powiedzieć o ciąży w pracy? Możliwie jak najszybciej!

Poinformowanie pracodawcy już na początku pozwala mu zaplanować pracę działu, uwzględniając szczególny stan podwładnej. Zdecydowanie lepiej jest dowiedzieć się o ciąży pracownicy od niej samej, niż z plotek krążących po korytarzu. Pozwoli to na dobre relacje z przełożonym, który na pewno doceni szczerość, a w przyszłości ułatwi to powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here