Czy WordPress to bezpieczny system CMS?

Przy wybieraniu systemu zarządzania treściami w internecie, powinniśmy skupić się na jego bezpieczeństwie. To ważny aspekt, jeśli chcemy, aby nasza strona internetowa była bezpieczna od wszelkich wirusów. A więc, czy platforma WordPress spełnia warunki ochrony przed szkodliwymi atakami hakerów?

Ataki hakerów na strony internetowe w dzisiejszych czasach to codzienność, zwłaszcza na tak znane platformy jak WordPress. Wykorzystuje się go w ponad 30% wszystkich stron i blisko 60% serwisów opartych o systemy zarządzania treścią. W dobie tak częstych ataków technologia ochrony rozwija się w bardzo szybkim tempie. Niestety hakerzy też nie próżnują i tworzą to coraz lepsze wirusy, które czekają na dogodny moment twojego przeoczenia aktualizacji i atakują. Ochrona twojej strony internetowej to ciągła walka, wymagająca stałej opieki, regularnych aktualizacji czy tworzenia kopii zapasowych. Co więc, możesz zrobić, aby platforma WordPress miała dobrą tarczę ochronną przed wirusami?

WordPress – akcje dbające o bezpieczeństwo platformy

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo na swojej stronie internetowej, zapoznaj się z kilkoma bardzo ważnymi aspektami, które pozwolą Ci być na bieżąco z atakami wirusów. Oto one:

Aktualizacje to twój sprzymierzeniec

Bezpieczeństwo na WordPressie w dużej mierze zależy od wykonywania regularnych aktualizacji silnika systemu, wtyczek i wykorzystywanych motywów. Pamiętaj, aby przed samą aktualizacją wykonać kopie zapasową, którą najlepiej umieścić na serwerze lub w chmurze. Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się tym wszystkim, możesz zwrócić się do firmy, która zajmuje się wsparciem technicznym platformy WordPress.

Używaj mocnego hasła

Przy zakładaniu konta na WordPressie nie używaj typowych, prostych haseł jak: admin, administrator, test, test123, admin 123, admin-test i tak dalej. Takie hasła bardzo szybko zostają przełamane przez specjalne roboty, które zostają wysyłane na stronę. Co możesz zrobić, by do tego nie doszło?

  • Używaj nietypowych haseł i loginów.
  • Załóż limit logowania i blokadę przy kilku nieudanych próbach dostania się na konto.
  • Ustaw podwójne logowanie.
  • Zmień prefix tabeli z wp na inną.
  • Pracuj na koncie redaktora. Konto administratora jest tylko do prac administracyjnych.
  • Miej antywirusa na komputerze, nawet jeśli jest to MacBook.

Prace porządkowe, to nie tylko wiosenne porządki w domu  

Nie korzystasz z jakiejś wtyczki lub motywu? Nie wystarczy ich wyłączyć, najlepiej jak je usuniesz. Nie warto trzymać dodatkowych i zbędnych kodów na stronie. A jeżeli darzysz je sentymentem i nie chcesz ich usuwać to konieczne jest ich regularne aktualizowanie, nawet jeżeli z nich nie korzystasz i są wyłączone. Widzisz, że masz do wykonania aktualizację? Nie odkładaj jej na ostatnią chwilę. Ważne, aby taka aktualizacja została wykonana jedna po drugiej, a nie wszystkie na raz. Dzięki, temu będzie widoczne, która z nich  jest nie kompatybilna z aktualną wersją systemu. 

Potrzebujesz więcej informacji o WordPressie? Zobacz tą publikację partnerską: WordPress vs inne systemy CMS – dlaczego wygrywa?

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here