Jakie cechy powinna posiadać pielęgniarka?

O zawodzie pielęgniarki często mówi się, że jest niedoceniany, jednak wykształcone i profesjonalne są darzone ogromnym szacunkiem zarówno ze strony pacjentów, jak i współpracowników. Osoba, która chce pracować w charakterze pielęgniarki, musi liczyć się z tym, że jedyną drogą do celu jest ukończenie studiów. Dla absolwentów innych kierunków dobrą alternatywą są podyplomowe studia medyczne na kierunku pielęgniarstwo. Trwają one trzy lata. Mimo, że nie należą do najprostszych, warto podjąć się wyzwania. Jest to szlachetny zawód, w którym na pewno nie odnajdzie się każdy, lecz jeśli czujesz, że pielęgniarstwo może być twoim powołaniem – należy, a nawet trzeba spróbować swoich sił. 

Czym zajmuje się pielęgniarka? 

Do zadań pielęgniarki należy przede wszystkim szeroko pojęta opieka nad pacjentem. Podawanie lekarstw, które zostały przepisane przez lekarza, pobieranie krwi pacjenta, zmiana opatrunków i przygotowywanie do operacji, obsługa sprzętu medycznego i nadzór nad przebiegiem prawidłowego leczenia są na porządku dziennym. Zdarza się, że asystuje lekarzom przy operacjach. Jeśli pielęgniarka pracuje w poradni zdrowia do jej obowiązków należy prowadzenie dokumentacji oraz wykonywanie szczepień. Odpowiada także za ogólną promocję zdrowia.

Jakie cechy powinna mieć pielęgniarka?

Zawód pielęgniarki niepodważalnie wymaga odpowiednich predyspozycji. Z pewnością nie jest on dla każdego. Pielęgniarka sama w sobie powinna być ciepłą i życzliwą osobą. Nie jest to łatwa praca, zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym. Ważne są również zdolności manualne. Pożądane cechy to między innymi:

  • empatia w stosunku do pacjenta
  • łatwa umiejętność nawiązywania kontaktów 
  • odporność psychiczna 
  • opiekuńczość i troskliwość
  • chęć niesienia pomocy
  • odpowiedzialność

Dlaczego warto zostać pielęgniarką?

Powodów, dla których warto zdecydować się na karierę pielęgniarki jest wiele. Jeśli lubisz pracę z ludźmi to wybór ten jest doskonały. Rozmawianie z rodziną chorego i pacjentem oraz dodawanie otuchy to podstawa tego zawodu. Jednak uśmiech wdzięczności pacjenta, kiedy wychodzi ze szpitala z pewnością jest tego wart. Będąc pielęgniarką zyskasz zaufanie wielu ludzi. Warto wspomnieć, że jest to bardzo przyszłościowy zawód. Zapotrzebowanie na stanowisko pielęgniarki ciągle rośnie. Zatrudnienie można znaleźć w wielu różnych placówkach, zarówno publicznych jak i prywatnych. Pracy z pewnością nie zabraknie.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here