Czym jest i jak działa konto maklerskie

Z danych zaprezentowanych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wynika, że w kwietniu 2022 r. domy maklerskie prowadziły 1 476 990 rachunków maklerskich dla swoich klientów. Dowiedz się, kiedy również Ty będziesz musiał założyć takie konto.

Czym jest rachunek maklerski?

Rachunek maklerski (konto inwestycyjne) to rachunek prowadzony przez biuro maklerskie. Po jego założeniu klient może przeprowadzać transakcje kupna i sprzedaży wybranych instrumentów finansowych (np. na giełdzie czy rynku Forex). Jeżeli chcesz inwestować w akcje lub handlować wybranymi parami walut, rachunek maklerski będzie niezbędny.

Aktualnie rachunki maklerskie są prowadzone w formie elektronicznej. Klienci, którzy założyli konto maklerskie, mają do niego dostęp przez internet, podobnie jak do rachunku ROR prowadzonego przez bank.

Gdzie założyć konto inwestycyjne?

Prowadzenie rachunków maklerskich to zadanie zarówno banków, jak i domów maklerskich. Chcesz założyć konto inwestycyjne? W pierwszej kolejności musisz wybrać jeden z tych dwóch podmiotów. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty biura lub domu maklerskiego, możesz zdecydować się na polski lub zagraniczny dom maklerski.

Ponieważ podmiotowi, który będzie dla Ciebie prowadził rachunek maklerski, powierzysz swoje pieniądze, konieczne jest upewnienie się, że będą one bezpieczne. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy dany podmiot znajduje się na liście prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeżeli tak, to oznacza, że spełnił on wszystkie wymagania i otrzymał niezbędne zezwolenia. 

Potrzebujesz więcej informacji o kontach maklerskich? Zajrzyj również do tego artykułu – znajdziesz w nim m.in. przydatne wskazówki dotyczące zakładania rachunku inwestycyjnego.

Jak wybrać konto maklerskie?

Różnice między rachunkami maklerskimi nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii finansowych – jest ich więcej. Aby wybrać dobre konto inwestycyjne, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • wysokość opłat – aby nie przepłacać, warto porównać zarówno koszty prowadzenia rachunku, jak i wysokość prowizji naliczanej za zlecone transakcje,
  • wysokość początkowego zasilenia – w przypadku rachunków maklerskich VIP wymagana kwota początkowego zasilenia może przekraczać nawet 1 000 000 zł,
  • wsparcie, na jakie może liczyć klient – w ofercie brokerów można znaleźć rachunki maklerskie, w ramach których inwestor może liczyć na pomoc osobistego opiekuna.

Chcesz złożyć wniosek o otwarcie rachunku maklerskiego u zagranicznego brokera? Sprawdź, w jakich godzinach otrzymasz wsparcie techniczne, jeśli będzie Ci ono potrzebne. Najlepsze biura maklerskie zapewniają całodobową pomoc. Zorientuj się także, w jakich językach porozumiewają się konsultanci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here