Czym się zajmuje księgowa?

Księgowość – dla jednych czarna magia, dla innych prawdziwa pasja. Jedno jest pewne każde przedsiębiorstwo, musi posiadać księgowość oraz zatrudniać doświadczonych księgowych. Czym zatem zajmuje się księgowa? Czy jej praca jest rutynowa? W naszym artykule poznacie wszystkie tajniki tej pracy.

Jak wygląda praca?   

Codzienna praca księgowej jest zazwyczaj bardzo podobna. Oczywiście, jeżeli pracuje w przedsiębiorstwie charakteryzującym się dużym przepływem gotówki, to jej praca jest mniej rutynowa. Głównym zadaniem księgowej jest prowadzanie całościowego systemu rejestracyjnego rachunkowości: prowadzeniem ksiąg rachunkowych, wyceną aktywów i pasywów, sporządzaniem zestawień obrotów oraz sald, katalogowaniem dokumentów. Księgowa nie tylko prowadzi ewidencję pojawiających się zdarzeń gospodarczych, ale także musi ocenić, czy dostarczone dowody księgowe są prawidłowe i w pełni rzetelne. Dodatkowo zadaniem tej osoby jest także pilnowanie rozliczeń ze wszystkimi kontrahentami, przy czym musi brać pod uwagę przepisy podatkowe. Praca księgowej musi być oparta na obowiązujących przepisach prawa.      

Praca księgowej wymaga skrupulatności, obowiązkowości i rzetelności. Raczej nie odnajdzie się w niej osoba potrzebująca nieustannie nowych wyzwań i nowych zadań czy lubiąca odczuwanie ciągłej adrenaliny.   

Narzędzia księgowej   

Księgowa podczas codziennej pracy korzysta z wielu narzędzi. Minęły już czasy dużych arkuszy papierów do sporządzania ewidencji oraz samodzielnego liczenia na kalkulatorkach. Obecnie księgowa korzysta z programów, mających za zadanie wspomaganie jej pracy. Do wyboru ma narzędzia obsługujące pakiety pełnej, jak i uproszczonej księgowości. Niewątpliwie takie oprogramowanie usprawnia jej pracę i wpływa na produktywność. Jednakże nie można zapomnieć, że pełni ono funkcje wspomagającą, a główną rolę odgrywa księgowa. Jej doświadczenia i wiedzy nie mogą zastąpić żadne narzędzia.    

Pomysł na biznes?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy bycie prowadzenie działalności księgowej jest dobrym pomysłem na biznes, to należy przeanalizować kilka czynników. Przede wszystkim musimy mieć odpowiednie wykształcenie – znajomość przepisów i ustaw jest tutaj absolutną podstawą. Możemy również wybrać się na kurs doszkalający, który np. nauczy nas obsługi księgowych programów, a z sfinansowaniu może nam pomóc szybka gotówka. Szybka gotówka może się też przydać, jeśli dopiero rozkręcamy działalności i potrzebujemy środków finansowych na zakup komputera czy umeblowanie biura. Pamiętajmy jednak, żeby szybka pożyczka była spłacana terminowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here