Fotowoltaika czy się opłaca?

Fotowoltaika https://suncrew.pl/ czy się opłaca to pytanie, które z pewnością trapi wiele osób zainteresowanych znalezieniem tańszej i bardziej ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych metod generowania prądu. Chociaż od jakiegoś czasu zyskuje ona na popularności, wciąż otacza ją wiele pytań. Czy więc rzeczywiście da się dzięki niej oszczędzić, a może nawet zarobić?

Jak działa fotowoltaika?

Cała instalacja fotowoltaiczna opiera się na zainstalowanych na dachu panelach fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną w elektryczną. Jedyne czego potrzebujemy, to niezacieniony kawałek dachu. Na szczęście większość dachów powinna być już odpowiednio wzmocniona, obejdzie się więc bez dodatkowych kosztów. Nie będziemy też zmuszeni do pozyskiwania pozwolenia na budowę, jeśli moc urządzeń fotowoltaicznych nie przekracza 50kW. W związku z tym zapłacimy tylko za koszt urządzeń i ich instalacji, który co prawda jest niemały, ale powinien zwrócić się już po nawet 6 bądź 7 latach użytkowania. Warto wspomnieć, że w teorii panele fotowoltaiczne powinny móc działać bez potrzeby żadnych napraw czy wymian przez 25 lat. Oznaczało by to 18, a nawet 19 lat całkowicie darmowej energii elektrycznej po tym, jak już zwróci się koszt instalacji. Jest to bardzo przyszłościowe, ponieważ tradycyjne źródła energii są już niemal na wyczerpaniu. Tego typu rozwiązania alternatywne mogą już niedługo być naszą jedyną opcją.

Czy da się pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne fotowoltaiką?

W przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej, Polska nie należy do krajów bardzo dobrze nasłonecznionych. Okres letni wiąże się z upałami i świecącym nieprzerwanie słońcem, ale w zimę możemy spodziewać się ciemności już o godzinie 16. W lato więc dla paneli nie będzie wyzwaniem wygenerowanie tyle prądu, aby samodzielnie w pełni zaspokoić potrzeby każdej polskiej rodziny. Inaczej sprawa będzie miała się w zimę. Czy oznacza to, że dzięki fotowoltaice oszczędzamy tylko przez połowę roku? Niekoniecznie. Nadwyżkę, którą niemal na pewno uzyskamy w lato, możemy z powodzeniem sprzedać firmom energetycznym w zamian za tańszy lub darmowy prąd w okresach, kiedy sami nie będziemy w stanie wystarczająco go wygenerować. Dzięki temu możemy przy odrobinie szczęścia nie tylko wyjść na zero, a nawet zarobić!

Na pytanie fotowoltaika https://suncrew.pl/ czy się opłaca każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Wszystko jednak wskazuje, że jest to bardzo opłacalne, a do tego ekologiczne rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne zajmują stosunkowo niewiele miejsca i nie generują dźwięków, mają więc przewagę nawet nad takimi odnawialnymi źródłami energii jak energia wiatrowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here