Gdzie zwrócić się o pomoc dla zadłużonych firm

Obecnie nietrudno o wpadnięcie w spiralę zadłużenia, szczególnie jeśli jest się przedsiębiorcą. W firmę trzeba oczywiście inwestować, ale nie każdy dysponuje wolnymi środkami finansowymi. Jeszcze większy problem pojawia się w momencie niemożności spłacenia długów. Kluczowe jest podjęcie odpowiednich kroków, które mają na celu skuteczne oddłużanie. Jako że samodzielnie trudno jest poradzić sobie z nasilonymi zobowiązaniami, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Trzeba dążyć do spłacania długów, nie można pozostawać biernym, bo tylko pogarsza to obecną sytuację dłużnika i wpędza go w jeszcze większe kłopoty.

Co może zrobić zadłużony przedsiębiorca?

Pomoc dla zadłużonych firm okazują firmy antywindykacyjne. Jako że samodzielne próby wychodzenia z zadłużenia często kończą się niepowodzeniem, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą wyjść z długów. Firmy oddłużeniowe dążą do zmniejszenia wysokości rat, umorzenia odsetek lub nawet długu, konsolidacji zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zrobią tego za darmo, trzeba zapłacić za usługi. Oczywiście opcji do wyboru jest więcej. W wychodzeniu z długów pomagają kancelarie prawne, specjalne fundacje pomocy zadłużonym, banki i firmy pożyczkowe. W celu odzyskania płynności finansowej należy przystąpić do negocjacji warunków spłaty z wierzycielem. Istotne jest także sprawdzenie tego, czy powstały dług nie uległ już przedawnieniu. W wielu przypadkach niezwykle pomocne będzie skonsolidowane zadłużenia, szczególnie jeśli ma się na swoim koncie zobowiązania w postaci kredytu lub pożyczki. W ostateczności można ogłosić upadłość konsumencką, czyli bankructwo. Na drodze sądowej orzeka się całkowitą niewypłacalność osoby fizycznej wobec jego wierzycieli. Istotne jest także pozbycie się komornika, co może polegać na zawieszeniu postępowania komorniczego lub jego zakończenia.

Kto świadczy pomoc dla zadłużonych firm?

W spłacaniu długów pomagają firmy windykacyjne. Analizują one sytuację materialną dłużnika i szukają najlepszego rozwiązania, którego celem jest oddłużenie. Firmy windykacyjne są skłonne do prowadzenia dialogu z dłużnikiem, umożliwiają wynegocjowanie najlepszego dla niego sposobu spłaty zobowiązania. Można liczyć na indywidualne podejście. Wiele kancelarii prawniczych decyduje się na prowadzenie firm oddłużeniowych, to samo dotyczy byłych komorników. Pomagają w uzyskaniu porozumienia z wierzycielami/firmami windykacyjnymi. Zajmują się także sporządzaniem wniosków, ustalaniem harmonogramów spłaty oraz zapewnianiem wsparcia prawnego i profesjonalnego doradztwa. Można również zgłosić się do fundacji pomocy zadłużonym, które działają najczęściej za darmo. Trzeba jednak pamiętać, że są one nastawione głównie na aktywizowanie dłużników i wskazywanie sposobów radzenia sobie z problemami finansowymi. Jeśli do zadłużenia doszło na skutek oszustwa finansowego, czego dłużnik stał się ofiarą, to może szukać pomocy w Funduszu Sprawiedliwości. Oferuje pomoc finansową, psychologiczną i prawną. Pamiętać należy o tym, aby przy wyborze instytucji pomagającej wyjść z długów sprawdzić w pierwszej kolejności legalność jej działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here