Jak działa i w czym pomaga firmom agencja pracy

Agencja pracy tymczasowej odpowiada na potrzeby firm, które w określonych momentach mają większe zapotrzebowanie na pracowników. Zadaniem agencji jest wyszukanie i zatrudnienie pracowników o określonych kwalifikacjach, którzy następnie zostaną oddelegowani do pracy w firmie klienta. Agencja pracy tymczasowej wyręcza firmy w kwestiach formalnych związanych z umowami, wypłatami wynagrodzeń oraz odprowadzaniem podatków i składek.

Na czym polega praca tymczasowa?

Praca tymczasowa jest pracą wykonywaną przez określony czas. Jej cechą charakterystyczną jest trójpodmiotowość – umowa jest bowiem zawierana między trzema podmiotami. Jej stronami są: agencja pracy tymczasowej, pracodawca-użytkownik, czyli klient agencji oraz pracownik tymczasowy. Faktycznym pracodawcą dla pracownika jest więc nie firma, na rzecz której wykonuje on obowiązki zawodowe, lecz agencja pracy tymczasowej.

Praca tymczasowa jest ograniczona pod względem czasowym. Maksymalny czas zatrudnienia pracownika tymczasowego według polskiego prawa wynosi obecnie 18 miesięcy, w czasie kolejnych 36 miesięcy. Oznacza to, że pracodawca-użytkownik może korzystać z pracy tego samego pracownika łącznie przez maksimum 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, a po upływie 18 miesięcy nie wystarcza już zmiana agencji zatrudnienia.

Firmy bardzo często decydują się na zatrudnienie pracowników tymczasowych. Skłania je do tego zwiększone zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy w okresie wzmożonej koniunktury, rozwoju działalności oraz w sytuacjach, kiedy stali pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Pracownicy tymczasowi często zastępują także regularnych pracowników w okresach urlopowych, podczas zwolnień chorobowych lub urlopów macierzyńskich.

Agencja pracy tymczasowej i zakres jej działań

Agencja pracy tymczasowej to wyspecjalizowana firma, która dysponuje szeroką wiedzą z zakresu różnych branż. Pozwala im ona na wyszukiwanie najlepszych pracowników dla swoich klientów oraz kompleksowe prowadzenie ich naboru. Dzięki znajomości wymagań poszczególnych klientów agencja jest w stanie sprawnie i szybko wyszukać pracowników odpowiednich do pracy na danym stanowisku. Bardzo ważnym aspektem działania agencji pracy tymczasowych jest także osobiste zatrudnianie przez nie pracowników.

Pracownicy tymczasowi podpisują umowę z agencją. Mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umów cywilnoprawnych: umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Agencja pracy tymczasowej bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem i wypłatami wynagrodzeń dla pracowników. To na niej ciąży obowiązek terminowego opłacania wynagrodzenia, odprowadzania od niego składek i podatków na rzecz pracowników, wystawienia świadectwa pracy oraz rozliczenia PIT-u. Dla firm jest to istotna oszczędność czasu oraz pieniędzy, gdyż zdejmuje z nich formalności związane z zatrudnieniem pracowników tymczasowych.

Ważnym obowiązkiem agencji jest także przygotowywanie pracowników do pracy na rzecz klientów. Profesjonalna agencja pracy tymczasowej kieruje ich na wymagane badania do lekarza medycyny pracy, realizuje wymagane szkolenia z zakresu BHP oraz dba o odpowiednie wdrożenie pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych na rzecz jej klientów. To duża oszczędność czasu i pieniędzy, którą docenia zdecydowana większość firm regularnie korzystających z usług pracowników tymczasowych.

Artykuł powstał we współpracy z agencją pracy tymczasowej ATERIMA WORK.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here