Jaka firma w UK?

Wielka Brytania dla wielu Polaków jest miejscem, które jawi się, jako sprzyjające do rozwoju biznesu ze względu na niskie zobowiązania podatkowe i przyjazną administrację. Nawet nadchodzący Brexit nie zmniejszył zainteresowania naszych rodaków przeniesieniem tam działalności. Działa tam już ponad 100.000 polskich firm.

Zasady i formy prowadzenia działalności gospodarczej w UK.

W UK prawo podatkowe jest przejrzyste i równe dla wszystkich. Dochód poniżej £8424 zwalnia od płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Po przekroczeniu tej kwoty płaci się składkę ubezpieczeniową w wysokości 2,8 funta tygodniowo. Podatek odprowadza się dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej w wysokości £11.850. Rozliczenie z urzędem następuje po roku działania firmy, a na zapłatę podatku przedsiębiorca ma jeszcze 9 miesięcy. Nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a rachunki można wystawiać odręcznie. Kontrole skarbowe są rzadkie, najczęściej raz, na pięć lat i odbywają się zazwyczaj telefonicznie. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii uprawnia do brytyjskiej emerytury. Osoby odprowadzające składki ubezpieczeniowe przez 10 lat, otrzymają 155,65 funta tygodniowo, co daje 8100 funtów rocznie. Założenie firmy jest tam bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Można wynająć biuro, które zarejestruje działalność i zajmie się wszystkimi formalnościami.

Self-Employed.

To odpowiednik znanej wszystkim, jednoosobowej działalności gospodarczej. Do jej prowadzenia konieczne jest bycie rezydentem UK i przebywanie na wyspach przez minimum 183 dni w roku. To odpowiednia forma prowadzenia firmy dla wszystkich osób świadczących pracę na miejscu, jak np. budowlańcy. Właściciel firmy musi posiadać adres działalności i numer NIN. Odpowiada majątkiem osobistym za jej długi.

Spółka partnerska – Limited Liability Partnership.

Ta forma działalności odpowiada polskiej spółce cywilnej. Aby ją założyć potrzeba dwóch wspólników, z których każdy ma udział w zyskach. Każdy z nich jest samozatrudniony. Obaj partnerzy odpowiadają prywatnym majątkiem za ewentualne długi firmy.

Spółka akcyjna Public Limited Company.

Public Limited Company jest spółką o odpowiedzialności prawnej, odpowiednikiem polskiej spółki aukcyjnej. Wymagany kapitał założycielski, to 50000 funtów. Akcje spółki można nabyć na giełdzie. Udziałowcy odpowiadają za zobowiązania spółki majątkiem do wysokości wkładu własnego.

Spółka LTD.

To najchętniej wybierana przez Polaków forma działalności. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób niebędących rezydentami w UK, lecz nieposiadających zakładu i biura na terenie Polski. Można ją prowadzić przebywając w Polsce. To korzystna forma działalności dla informatyków, tłumaczy, grafików, muzyków, architektów i innych przedstawicieli wolnych zawodów, pracujących zdalnie lub mobilnie, bez potrzeby posiadania zakładu. Spółka LTD daje możliwość wygenerowania najwięcej korzyści. Nie wymaga kapitału początkowego, a dyrektorzy nie odpowiadają majątkiem prywatnym za długi firmy. Założyciel spółki może podzielić się udziałami z członkami rodziny. Wtedy stają się oni dyrektorami, a dochód dzieli się na pensje dla nich i dopiero oblicza się należny podatek. Umożliwia to nie przekroczenie kwoty wolnej od podatku, nawet przy dużym dochodzie spółki. Spółka LTD jest prestiżową formą prowadzenia działalności, znaną i cenioną na całym świecie.

Prowadzenie działalności gospodarczej w UK jest korzystne ze względu na prosty i nieskomplikowany system podatkowy. Brexit tego nie zmieni, gdyż Wielkiej Brytanii zależy na przyciągnięciu biznesu, dlatego zapewni ona coraz lepsze warunki do jego rozwoju.

Artykuł przygotowany przez: Tax Angels

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here