Nowe stawki VAT – rok 2020

0
1309

Nowy rok niesie ze sobą kilka zmian w taryfowaniu pewnych towarów na potrzeby podatku VAT. Widoczne zmiany cen na poszczególne produkty będą mocno zauważalne od 1 kwietnia 2020 roku. Wtedy wprowadzone zostaną nowe stawki VAT.

Obniżenie stawki VAT będzie mieć miejsce w przypadku kilku grup towarów powszechnie nabywanych przez polskie gospodarstwa domowe. Obniżeniu ulegnie stawka na pieczywo, z 8 procent do 5. Tak samo wyroby ciastkarskie różnego typu będą objęte stawką VAT – 5 procent. Artykuły higieniczne będą posiadać stawkę VAT na poziomie 5 procent. Niektóre obniżki stawki VAT są widoczne już od 1 listopada 2019 roku. Dotyczy to e-booków, e-prasy. W ich przypadku stawka VAT również wynosi 5 procent. Jak więc widać, nowa stawka VAT została obniżona w przypadku artykułów pierwszej potrzeby, z których każdego dnia korzysta wiele polskich gospodarstw domowych.

Punktowe podwyższenie stawek podatku dotyczy z kolei przede wszystkim towarów nabywanych przez węższą grupę społeczną. Podwyższeniu ulega stawka VAT na owoce morza w postaci choćby nawet homarów oraz ośmiornic. Od 1 kwietnia 2020 roku stawka ta będzie wynosić aż 23 procent. Co ciekawe, wzrośnie też stawka VAT na czasopisma specjalistyczne z 5 do 8 procent. Wyjątkiem od tej reguły będą czasopisma regionalne i lokalne.

Od 1 kwietnia 2020 roku zwolnieniu od podatku ulegają wszystkie towary pochodzące lub będące efektem działalności rolniczej rolnika ryczałtowego. Chodzi o wszystkie produkty, jakie rolnik jest w stanie samodzielnie wyprodukować lub wyhodować. Są to na przykład owoce, warzywa, ryby morskie.

Zwolnione od podatku zostaną też produkty roślinne i zwierzęce poddane przetworzeniu w sposób inny, niż przemysłowy. Wyjątkiem od tej reguły są tutaj wszystkie produkty poddane opodatkowaniu akcyzowemu (alkohole).

Nowa matryca stawek VAT będzie się teraz opierać na nomenklaturze scalonej używanej powszechnie na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to stopniowe odchodzenie od Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, która uznawana jest za system przesadnie rozbudowany i przez to zbyt skomplikowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here