Nowoczesne rozwiązania technologiczne dla obsługi magazynów

Sprawne funkcjonowanie magazynu zależy od wielu szczegółowych czynników. Poza odpowiednio wykwalifikowaną kadrą pracowników i profesjonalnym sposobem organizacji pracy, istotny jest także dostęp do określonych urządzeń technologicznych. Mają one wpływ na możliwość przemieszczania obiektów przechowywanych w danym magazynie, ich rozładowywania oraz załadunku. 

Transport w obrębie magazynu – sposoby i ułatwienia

Możliwość swobodnego transportowania wszystkich przechowywanych w danym magazynie obiektów to podstawa. Nikt oczywiście nie wymaga od pracowników, by samodzielnie przenosili olbrzymie skrzynki lub kartony towarów, zwłaszcza w przypadku magazynów o ponadprzeciętnie wielkiej powierzchni. W takich sytuacjach należy korzystać z odpowiednich urządzeń transportujących – wykonujących tę czynność za nas. Wybór określonego rodzaju urządzenia zależy od specyfiki magazynu, który pragniemy w nie zaopatrzyć. Należy uwzględnić rodzaj asortymentu, ilość przechowywanych towarów oraz częstotliwość ich przemieszczania.

Wózki transportowe to podstawowe i jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń transportowych. Używane są w niemal każdym większym magazynie, a także w licznych innych placówkach – sklepach, galeriach handlowych, dużych budynkach użyteczności publicznej i wielu innych. 

Z jakich wózków korzysta się najczęściej?

Wózki transportowe można podzielić na kilka głównych typów. Do najpopularniejszych należą:

– wózki platformowe,

– wózki taczkowe,

– wózki paletowe.

Przystępując do wyboru konkretnego wózka transportowego, warto zapoznać się z ich przeznaczeniem.

Wózki platformowe bywają niezwykle pomocne. Ich konstrukcja najczęściej składa się z trzech głównych elementów: płaskiej powierzchni przeznaczonej na załadunek, kół oraz burty. Nadają się idealnie do transportowania obiektów przechowywanych w kartonach lub innych stabilnych przedmiotów.

Wózki taczkowe posiadają zdecydowanie mniejszą powierzchnię transportu. Nadają się jednak idealnie do przenoszenia obiektów o dużej wadze lub dużej objętości. Spotkać się możemy z kilkoma rodzajami – najczęściej wybierane są wózki transportowe dwukołowe, idealnie nadające się do pokonywania schodów oraz wysokich progów.

Transport dużych i ciężkich obiektów

Do transportu obiektów o dużej wadze, używamy najczęściej wózków paletowych. Ich konstrukcja pozwala na swobodne „wjeżdżanie” pod palety załadowane towarem, a następnie ich podnoszenie. W zależności od konkretnego modelu, spotkać się możemy z wózkami przeznaczonymi do pracy z obciążeniem od 1 do ponad 3 ton. Załadunek takich wózków może być bardzo wymagający – korzysta się z nich zarówno w celu przenoszenia dużej ilości obiektów – na przykład kartonów – jak i workowanych towarów sypkich – na przykład paliw opałowych.

Z tego powodu, zaopatrując się w wózek paletowy, warto także pomyśleć o dodatkowych urządzeniach stosowanych zwykle do ich załadowania. Do takich należą różnego rodzaju podnośniki i haki, pozwalające swobodnie unieść, a następnie upuścić określony towar w wybranym miejscu. Z łatwością zaopatrzysz się zarówno w wózki paletowe, jak i podnośnik łańcuchowy w sklepie magazynuj.pl. Ten profesjonalny dostawca rozwiązań dla magazynów oferuje najróżniejsze rodzaje wózków transportowych oraz urządzenia służące do ich obsługi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here