jak polubić swoją pracę

Bardzo często zdarza się tak, że nasza praca jest dla nas koszmarem inie sprawia nam żadnej satysfakcji zawodowej i przyjemności. Trzymają w niej nas tylko wysokie zarobki i jest to jedyny powód dlaczego w niej pracujemy.

Pojawia się wtedy pytanie – jak polubić swoją pracę?

Odpowiedzieć na nie nie jest łatwo ale spróbujmy. Przede wszystkim pierwszym sposobem żeby polubić swoją pracę jest zapobieganie. Chodzi tu o to, żeby myśleć już o tym przed jej wyborem. W momencie poszukiwania pracy spróbujmy znaleźć taką, która nas interesuje. W ten sposób możemy skutecznie zapobiec wyboru pracy, która nas będzie wyczerpywać psychicznie.

Czasami może warto jednak zdecydować się na wybór miejsca zatrudnienia za niższe zarobki, ale robiąc to co lubisz, niż męczyć się straszliwie za większe pieniądze. Nie jest powiedziane, że to zawsze się sprawdzi, ale na pewno zwiększa nasze szansę na zadowolenie i satysfakcję zawodową.

Szukając pracy warto również zrobić małe rozeznanie, czyli zapytać osób, które tam pracowały lub pracują, o atmosferę w pracy, osoby tam pracujące itd. Pomoże nam to uniknąć niektórych nieprzyjemności jeszcze przed rozpoczęciem pracy.Jeśli jednak już pracujemy w przedsiębiorstwie, a ta praca nie sprawia nam żadnej przyjemności, to niekoniecznie trzeba się od razu zwalniać.

Można spróbować polubić swoją pracę poprzez kilka sposobów

Pierwszym z nich jest nawiązanie dobrych kontaktów w pracy, co ułatwi nam pracę w odrobinę lepszej atmosferze. Możliwość porozmawiania z kimś lub poproszenia o pomoc powoduje, że możemy wyjść suchą stopą z różnych opresji. Pomoże to chociaż w minimalnym stopniu zdetronizować naszą nienawiść do miejsca pracy.

jak polubić pracę

Kolejnym sposobem jest wyznaczanie sobie celów zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych. Osiągając te poszczególne cele spowodujemy, że poczucie satysfakcji zawodowej w jakiś sposób wzrośnie.
Oczywiście nie sprawi to, że od razu zaczniemy kochać tą pracę, ale chociaż nastawienie będzie odrobinę bardziej pozytywne. Gdy dotrwamy już do celu długoterminowego i uda nam się go zrealizować, to satysfakcja będzie bardzo duża.

Wówczas uświadomimy sobie, że mimo ciężkiej pracy dajemy radę sprostać swoim wymaganiom. Jeśli się uprzemy i mimo wszelkich przeciwności, przykrości i nieprzyjemności w pracy zrealizujemy cel ostateczny, to poczujemy, że możemy być ponad tym wszystkim i dać sobie radę nawet w najtrudniejszych warunkach.
Kolejnym sposobem na polubienie swojej pracy może być małe „majsterkowanie” przy grafiku. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie w każdej instytucji tak można, jednak jeśli już mamy możliwość to warto dostosować grafik pod siebie.

Przykładowo, jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem i poranne wstawanie jest dla ciebie na prawdę trudne, powinieneś zastanowić się nad rozpoczynaniem pracy o godzinie późniejszej lub braniu zmian popołudniowych. Działa to także w drugą stronę, jeśli nie lubisz nocnych zmian to weź poranne itd. Niestety tak jak wspominałem nie zawsze mamy możliwość wyboru, jednak jeśli możemy to warto podporządkować grafik samemu sobie.

Kolejnym sposobem na zminimalizowanie niechęci do swojej pracy jest żelazna zasada, żeby nie rozmawiać o pracy po powrocie do domu. Nie zawsze tak można, jednak warto zadbać żeby takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często. To co dzieje się w firmie powinno pozostawać w firmie, natomiast po powrocie do zacisza domowego powinniśmy spróbować się odprężyć i odciąć zupełnie od spraw przedsiębiorstwa.

Jeśli będziemy myślami ciągle wracać do pracy i nawet na moment się od niej nie oderwiemy, to zaczniemy mieć wrażenie, że ona nas nęka i prześladuje, a z takiego uczucia już bardzo blisko do nienawiści.
Aby polubić swoją pracę, czasami warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Nie dostrzegać tylko tych złych rzeczy, ale spróbować skupić się na tych dobrych. Nawet w najgorszych warunkach można znaleźć jakieś pozytywy. Jednak jeśli będziemy wiecznie narzekać i we wszystkim widzieć tylko złe strony to nigdy nie nabierzemy pozytywnego stosunku do naszego zakładu pracy.

like it

Czasami warto zwrócić się do przełożonego ze swoją propozycją lub skargą, bo często może okazać się to pozytywnie odebrane i w w przyszłości zmienione przez naszego szefa. Jednak jeśli będziemy siedzieć cicho i narzekać pod nosem, to bardzo wątpliwe, żeby mogło to przynieść jakieś zmiany.
Odpowiedź na pytanie – Jak polubić swoją pracę? jest bardzo trudna i nie ma żadnych schematów, które mogłyby nam w tym pomóc, jednak powyższe rady mogą okazać się skutecznie i chociaż w jakimś stopniu pomóc nam uzyskać zadowolenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here