Praca dla osób z doświadczeniem

0
1438

Należy pamiętać, że rynek pracy także podlega trendom. Zmieniająca się sytuacja gospodarcza, rozwój technologiczny sprawiają, że zmienia się także zapotrzebowanie na produkty i usługi. Powstają nowe firmy, wiele przedsiębiorstw podejmuje decyzje o restrukturyzacji lub zamknięciu działalności. W związku z tym osoby o wieloletnim doświadczeniu tracą pracę i są zmuszeni znaleźć inną. 

Mimo faktu, że prawo pracy zabrania dyskryminacji ze względu na wiek, to osoby starsze mają problem ze znalezieniem pracy. Często zdarza się, że z dwóch kandydatów o takich samych kwalifikacjach zatrudniony zostaje młodszy z nich. Pracodawca woli ponieść koszty związane ze szkoleniem młodszej osoby, niż zaufać doświadczeniu starszej. Czy oznacza to, że osoby starsze skazane są na bezrobocie? Na szczęście nie. Muszą jednak wykazać się zaangażowaniem i być gotowe na zmiany, nawet na przekwalifikowanie się.

Jak odnieść sukces

Rynek pracy w Polsce ciągle się zmienia i na szczęście są to zmiany na lepsze. Warto zauważyć, że Polacy coraz mniej chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę – więcej o tym przeczytasz w polecanym artykule. W przypadku utraty pracy nie można się załamywać.  Zamiast się zadręczać, lepiej zastanowić się, jak najszybciej znów stać się czynnym zawodowo. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest dobrym doradcą, należy zatem spokojnie przemyśleć nasze oczekiwania względem nowego stanowiska oraz zrewidować kompetencje i umiejętności. Doświadczenie z pewnością będzie naszym największym atutem, ale być może zajdzie konieczność podniesienia kwalifikacji. Nie bójmy się tego, potencjalny pracodawca na pewno doceni naszą chęć pogłębiania wiedzy.

Warto dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat obecnych trendów na rynku pracy. Jakie zawody są najpopularniejsze i najbardziej pożądane. Jak kształtują się zarobki w poszczególnych branżach czy regionach. Może okazać się, że utrata pracy zmotywuje nas do przebranżowienia i rozpoczęcia pracy zgodnie z naszą pasją, zainteresowaniami. Na stronie dietoteczka.pl możesz przeczytać artykuł pt.„Zawód dietetyk: jak zostać specjalistą od spraw żywienia?”.

Umiejętne wykorzystanie czasu

Pamiętajmy, że musimy zaktualizować nasze CV. Powinno być dostosowane do wymagań stanowiska, na które aplikujemy, dlatego czasem warto pominąć pewne informacje.  Rekruterów może nie zainteresować, że w latach osiemdziesiątych pracowaliśmy w osiedlowej spółdzielni, ponieważ nie ma to znaczenia dla przedsiębiorstwa. Dla firmy liczy się przede wszystkim doświadczenie wnoszone do zespołu, jaki wpływ będzie miała nasza praca na rozwój firmy i wyznaczone przez pracodawcę cele. Przeglądajmy oferty pracy na bieżąco, systematycznie. Najłatwiej wykorzystać w tym celu serwisy internetowe. Ogłoszenia o pracy w Poznaniu można zawsze przeglądać w serwisie „aplikuj.pl”.

Nie ograniczajmy się jednak tylko do stron w sieci. Pamiętajmy o prasie, lokalnych rozgłośniach radiowych oraz urzędach pracy. Dobrym źródłem informacji o wolnych etatach mogą być nasi krewni, przyjaciele, znajomi, byli koledzy z pracy. Warto z nimi porozmawiać i starać się pozyskać od nich rekomendacje. Można na przykład odwiedzić przyjaciela w jego pracy, wiedząc że jest tam prowadzony nabór. Być może zechce nas przedstawić swojemu przełożonemu. Znajomości wciąż mają duże znaczenie, a pracodawcy chętniej zatrudniają pracowników z polecenia zaufanej osoby.

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością zwiększy nasze szanse i pozwoli wiele zyskać w konfrontacji z młodszymi kandydatami, a staranne przygotowanie i czerpanie z posiadanej wiedzy przełoży się na zdobycie atrakcyjnej pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here