Składanie PIT

W roku 2019 nastąpiła prawdziwa rewolucja w zakresie rozliczeń podatkowych. To właśnie w zeszłym roku po raz pierwszy podatnik, czyli osoba generująca dochód nie musiała samodzielnie składać zeznania podatkowego, ponieważ to Urząd Skarbowy generował takie rozliczenia. Czy warto korzystać z opcji automatycznie generowanego PIT-u? Jak wyglądają kwestie rozliczeniowe za rok 2019? Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje, które w okresie składania PIT-ów są najbardziej poszukiwane przez zarabiających Polaków.

Szczegółowe informacje na temat szkolenia dla księgowych: https://www.cee.pl/oferta/szkolenia-ksiegowosc-i-podatki/szkolenia-ksiegowosc/ – więcej wiadomości.

PIT generowany przez Urząd Skarbowy

Wszystkie szkolenia dla księgowych zostały rozszerzone o informacje dotyczące automatycznego generowania PIT-ów przez US. Czy podatnik ma obowiązek z takowych korzystać? Czy podstawy księgowości są już zbędne, ponieważ nikt samodzielnie nie będzie się już rozliczać? Absolutnie nie, bo w tym zakresie panuje całkowita dowolność. Podatnik może wykorzystać PIT stworzony przez „Skarbówkę”, ale może taki dokument odrzucić i dostarczyć własne rozliczenie na starych zasadach. PIT za 2019 rok można składać od 15 lutego do maksymalnie 30 kwietnia.

Jak wygląda procedura weryfikacji e-PIT? Każdy podatnik może zalogować się na portalu podatkowym, by sprawdzić roczne rozliczenie podatkowe, które zostało stworzone automatycznie przez Urząd Skarbowy. Może je zaakceptować albo odrzucić. Jeśli odrzuci, do 30 kwietnia musi dostarczyć online, pocztą albo osobiście rozliczenie, które sporządził samodzielnie – nadal pomocne okazują się biura księgowe, które otrzymują dofinansowanie na szkolenie w tym zakresie. Jeśli zbagatelizuje e-pit i nie dostarczy własnego rozliczenia podatkowego, to stworzone przez Urząd Skarbowy zostanie zaakceptowane automatycznie po 30 kwietnia.

PIT z US czy od księgowej?

Okazuje się, że PIT elektroniczny, który tworzony jest przez US to spory komfort dla podatników, którzy nie muszą już tracić czasu na samodzielne rozliczenia ani wydawać pieniędzy na współpracę w tym celu z profesjonalną księgową. Rzeczywiście tak jest, ale trzeba przyznać, że nadal ogrom Polaków odrzuca rozliczenia „Skarbówki” i woli deklaracje składać samodzielnie. Wynika to z co najmniej kilku czynników.

Przede wszystkim nie wierzymy instytucji podatkowej. Chcemy dokonać rozliczenia samodzielnie, ponieważ wtedy mamy szansę uwzględnić dodatkowe ulgi, które US bardzo często pomija. Rozliczenie podatkowe wygenerowane samodzielnie albo przez księgową jest więc często znacznie bardziej opłacalne finansowo. Zawsze warto też zweryfikować rozliczenie, jakiego dokonał za nas US, by mieć pewność, że PIT jest optymalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here