Jak sprawnie przygotować się do egzaminu dojrzałości?

Do matury coraz mniej czasu. Jeżeli jeszcze nie zaczęliśmy solidnych przygotowań do tego egzaminu, najwyższy czas to zrobić. Najgorsze to odkładanie nauki na ostatnią chwilę.

Systematyczna nauka z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala lepiej przyswoić materiał. Jeżeli już kilka miesięcy przez egzaminem uczeń uświadomi sobie, które zagadnienia sprawiają mu największe problemy, będzie miał czas, by poświęcić im nieco więcej uwagi.

Rozplanowanie pracy i systematyczna nauka

Przede wszystkim należy stworzyć odpowiedni plan nauki i zaznaczyć w kalendarzu dni, które poświęcimy na naukę konkretnych przedmiotów. Nie należy planować pracy tak, by przez kilka tygodni zajmować się tylko jednym przedmiotem.

Wiadomości należy systematycznie powtarzać. Na egzaminach maturalnych wymagana jest głównie umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy. Najlepiej więc rozwiązywać jak najwięcej arkuszy maturalnych z poprzednich lat. To doskonały sposób na systematyczne testowanie swej wiedzy.

Udział w dodatkowych zajęciach i fakultetach

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek braki, których nie potrafimy samodzielnie nadrobić, warto skorzystać z dodatkowych zajęć i fakultetów prowadzonych w szkołach. Coraz popularniejsze wśród uczniów staje się też uczęszczanie na korepetycje. Trzeba tylko starannie dobrać korepetytora, który w przystępny sposób przekaże wiedzę i którym maturzysta będzie miał dobry kontakt.

Wiadomości trudne do zapamiętania, wzory matematyczne, definicje, słówka, daty, itp. można zapisać sobie na małych karteczkach i rozkleić w widocznych miejscach, aby w każdej chwili można było na nie zerknąć i przypomnieć sobie. Można też założyć zeszyt ze zwięzłymi,  krótkimi notatkami z każdego zagadnienia. Powinny być to wypunktowane najważniejsze informacje, dzięki którym szybko i łatwo wrócimy pamięcią do kompletnej treści.

Warto zaopatrzyć się też w repetytoria maturalne, np. teraz matura. Jeżeli mamy taką możliwość i preferujemy ten sposób nauki, uczmy się w grupie. Wzajemne przepytywanie się pozwala lepiej utrwalić wiedzę. Poza tym kolega lub koleżanka może wytłumaczyć nam zagadnienia, których nie rozumiemy.

Pamiętajmy, że każdy egzamin to sytuacja stresująca nawet dla osób doskonale przygotowanych. Dlatego nie wolno zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Nauka w ostatnim dniu przed egzaminem niewiele pomoże. Ten dzień najlepiej przeznaczyć na relaks.

Matura to jeden z ważniejszych egzaminów na ścieżce edukacji. Od niego zależy przyszłość młodego człowieka, dlatego warto się do tego egzaminu dobrze przygotować.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here