świadectwo pracy

Jesteś właścicielem własnej firmy.

Zatrudniając inne osoby, skupiasz się na tym, by przedstawić jak najlepsze warunki zachęcające kogoś, by pracował właśnie dla Ciebie. Zdarza się, że człowiek zatrudniając kogoś nie bierze pod uwagę, iż ta współpraca w którymś momencie może się zakończyć. Powinieneś pamiętać, że każdy pracodawca w swojej karierze styka się z pożegnaniem jakiegoś pracownika.

Od wielkich korporacji po małe, kilkuosobowe firmy zawsze przychodzi taki moment w życiu szefa, w którym musi kogoś pożegnać składając mu wypowiedzenie bądź otrzymując je z rąk swojego pracownika. Okoliczności rozwiązania współpracy z daną osobą jest wiele i z reguły nie bywają one przyjemne. Czasem zdarza się, że chcielibyśmy kogoś zatrzymać na dłużej, jednak nie możemy spełnić jego dość wygórowanych oczekiwań lub odwrotnie, ktoś na tyle nadużył naszego zaufania, iż chcielibyśmy zakończyć współpracę z tą osobą jak najszybciej.
Niestety nie każdy chlebodawca zakładający własną działalność myśli o tej bardzo ważnej kwestii, na starcie swej drogi zawodowej jako szef dla innych ludzi. Nim odpowiem na bardzo ważne pytanie: „Kiedy wydać świadectwo pracy?”, postaram się opowiedzieć co trzeba zrobić, by być jak najlepiej przygotowanym na taką okoliczność. Przed wszystkim, jeżeli jako szef własnej firmy zatrudniasz jakiegoś pracownika na dane stanowisko, powinieneś mieć już na samym starcie waszej współpracy przygotowane dla niego świadectwo pracy.

kiedy wydać świadectwo pracy

Wiem że nie brzmi to dosyć optymistycznie, ale postaram Ci się wytłumaczyć dlaczego jest to tak bardzo ważne. Oczywiście nie możesz z góry założyć, ile dany pracownik będzie pracował, więc nie wpiszesz tego od razu w utworzony dokument, jednak warto mieć przygotowany dobrze skonstruowany wzór świadectwa. Kwestie takie jak ilość dni przepracowanych, długość urlopu, zwolnienie lekarskie czy forma rozwiązania umowy można w ciągu chwili dopisać, gdy w odpowiedni sposób prowadzisz swoją księgowość.

Oczywiście są profesjonalne firmy zajmujące się księgowością bądź tworzone na potrzeby firmy całe działy zajmujące się kadrami, Ja jednak będę starał się wyjaśnić te kwestie ponieważ to ty jako szef swojej firmy jesteś za to całkowicie odpowiedzialny. Dla czego tak ważne jest przygotowanie takiego wzoru? Ponieważ zdarzają się przypadki w których umowa z pracownikiem zostaje rozwiązana w trybie natychmiastowym. Rodzi to niepotrzebny stres i zamieszanie, kiedy nie wiesz jak się do tego zabrać. Ale nie martw się!

Nie każdy wie, jak powinien zachować się w takiej chwili, zwłaszcza osoby które nigdy nie były zatrudnione na etacie a otworzyły bądź zamierzają otworzyć własną działalność gospodarczą. Przepisy jasno określają, że pracodawca winien wydać pracownikowi
świadectwo pracy niezwłocznie w chwili wygaśnięcia bądź rozwiązania umowy. Ale co to oznacza? Termin „niezwłocznie” można interpretować na różne sposoby, jednak najprościej by zaoszczędzić sobie kłopotów jest wytłumaczyć te pojęcie: „Wraz z dniem zakończenia współpracy”.

Dla tego dobrze jest być przygotowanym na tę sytuacje, zaoszczędzi to cenny czas oraz ułatwi sfinalizowanie spraw związanych z odejściem pracownika na korzyść zarówno jego jak i zatrudniającego.
Jeżeli pracodawca nie jest w stanie z przyczyn obiektywnych oddać świadectwa pracy w momencie zakończenia współpracy, nie musi się martwić. Ma bowiem czas do 7 dni, by wysłać dokument na ostatni znany adres zamieszkania podany przez pracownika. Osobiście uważam jednak, że lepiej jest być wcześniej przygotowanym na tę sytuacje, pozwolę sobie powtórzyć zaoszczędzi to czas oraz co najważniejsze ograniczy stres związany z działaniami zakończenia współpracy.

biuro

Nie możemy jednak w żadnym wypadku zignorować czynności związanych z dostarczeniem pracownikowi świadectwa pracy, z góry zakładając iż sam się po nie zgłosi. Takie myślenie jest błędne i może narazić nas na niepotrzebne koszty. Przepisy mówią, że jeżeli zignorujemy dostarczenie pracownikowi świadectwa pracy może on zażądać odszkodowania odpowiadającego równowartości jego wynagrodzenia za okres do sześciu tygodni pracy.

Ponieważ to do obowiązku pracodawcy należy dostarczyć pracownikowi świadectwo pracy, a nie odwrotnie.
Podsumowując, jeżeli zatrudniasz kogoś w swojej firmie najlepszym rozwiązaniem jest posiadać z góry przygotowany wzór świadectwa pracy w takiej formie by móc sprawnie wypełnić go danymi których nie masz możliwości wpisać wcześniej.

Odpowiednio wypełniony dokument powinieneś oddać pracownikowi wraz z dniem zakończenia waszej współpracy lub jeżeli nie masz innej możliwości dostarczyć na ostatni znany adres zamieszkania, który został przez niego podany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here