Zastanawiasz się, jakie oprocentowanie lokaty będzie dla Ciebie najlepsze? Pomagamy podjąć Twoje decyzje

Lokata to nic innego jak swego rodzaj umowy między bankiem i jego klientem. Klient zobowiązuje się w tym przypadku do regularnego wpłacania przez dany czas pieniędzy do banku. Bank z kolei ma możliwość obracania tymi pieniędzmi i w zamian zobowiązuje się do wypłacania klientowi wynagrodzenia w postaci oprocentowania. Jakie lokaty oprocentowanie jest najlepsze? Jaką lokatę wybrać dla siebie?

Wysokość oprocentowania ma znaczenie

W praktyce, im wyższe jest lokaty oprocentowanie, tym lepiej. Wyższe oprocentowanie przekłada się bowiem na większy zysk dla klienta. Jednak niekiedy lokatę w danym banku założyć można dopiero po spełnieniu określonych warunków. Banki preferują często klientów nowych, którzy jeszcze nigdy nie mieli okazji skorzystać z jego produktów.

Lokaty oprocentowanie bywa różne – stałe i zmienne. W przypadku oprocentowania stałego, przez cały czas trwania umowy, miesięczny zysk jest taki sam. Z kolei oprocentowanie zmienne sprawia, że miesięczny zysk z danej lokaty zmienia się w zależności od zdarzeń rynkowych. Który rodzaj oprocentowania warto wybrać dla siebie? Osoby, które nie są na bieżąco z sytuacją makroekonomiczną Polski powinny zdecydować się na lokatę z oprocentowaniem stałym. Z kolei te, które potrafią trafnie ocenić kierunek zmian w gospodarce, mogą zdecydować się na lokatę z oprocentowaniem zmiennym. Są bowiem w stanie przewidzieć np., że oprocentowanie depozytów bankowych wkrótce wzrośnie lub spadnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę dla siebie?

Samo lokaty oprocentowanie to jednak nie wszystko. Z wysokością oprocentowania związany jest także czas jej trwania. Dodatkowo charakter tej zależności zależy w dużej mierze od sytuacji gospodarczej kraju. Warto zastanowić się na jak długi czas można pozwolić sobie na zamrożenie swoich oszczędności.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków wcześniejsze wypłacenie pieniędzy z lokaty wiąże się z utratą części oprocentowania lub koniecznością uiszczenia stosownej prowizji. Są jednak i banki, które pozwalają na darmowe wypłacanie czy przenoszenie pieniędzy z lokaty i na lokatę. Osoby, dla których taka swoboda działania jest istotna, powinny zapoznać się właśnie z ich ofertą.

Różnego rodzaju bonusy

Oczywiście banki kuszą swoich potencjalnych klientów nie tylko samym lokaty oprocentowaniem, ale i ciekawymi bonusami np. w postaci tabletów. To miły dodatek, ale należy zawsze zachować ostrożność. Czasami prezenty są produktami niskiej jakości i lepiej zdecydować się na inną lokatę bankową.

Jak zatem wybrać najlepszą lokatę dla siebie? Okazuje się, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele w tym przypadku zależy od osobistych preferencji oraz sytuacji na rynku bankowym i finansowym. Zawsze dobrze jest porozmawiać z doradcą w banku i spróbować wynegocjować z nim lepsze warunki niż te oferowane na starcie. Jest to jak najbardziej możliwe.

Więcej informacji: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/oszczednosci-lokaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here