regulamin

Zasady obowiązujące nas w miejscu naszej pracy powinny być ściśle i jasno zdefiniowane w obowiązującym regulaminie. Każdy pracownik powinien wiedzieć co mu wolno, a czego nie w miejscu swojej pracy.
To bardzo ważne, w razie późniejszych możliwych komplikacji, żeby móc w każdej chwili odwołać się do jakiegoś wiarygodnego dokumentu, gdzie możemy w każdej chwili rozwiać nasze wątpliwości, czy postąpiliśmy prawidłowo lub czy się mylimy.

W pracy muszą być przecież normy respektowane przez wszystkich, a to, co powinien zawierać regulamin pracy jest określone przepisami prawnymi. Z pewnością musi się w nim znaleźć to, ile czasu na przerwę w ciągu swojego dnia pracy ma każdy pracownik i w jakich godzinach ewentualnie może sobie na nią pójść.

Powinno być też napisane, ile godzin maksymalnie pracownik może spędzić na stanowisku swojej pracy i kiedy obowiązkowo musi udać się na odpoczynek. Powinna znaleźć się też wzmianka, ile osób ma wykonywać daną pracę przy określonym stanowisku. Oczywiście każdy zakład pracy formułę swoje konkretne, wewnętrzne przepisy i każdy, kto w nim pracuje, podpisując taki regulamin, automatycznie się z tym wszystkim zgadza.

To dokument, który obowiązuje wszystkich, bezwzględnie i każdy musi się do niego zastosować. To dobrze, że istnieje taki dokument, bo dzięki temu, nasze prawa nie są łamane i w razie, gdyby tak było, możemy się na niego powołać. Bez regulaminu w pracy, mógłby zapanować wszechobecny chaos i nikt nie wiedziałby dokładnie co może, a czego nie.

co powinien zawierać regulamin pracy

Reguły są potrzebne, nie tylko w pracy, ale właściwie wszędzie. W rozgrywkach sportowych nie dałoby się określić zwycięzcy, jeśli wszyscy nie startowaliby w zawodach według tych samych, obowiązujących reguł. Reguły w sporcie, takie same dla każdego, to jedyna możliwość, aby sprawiedliwie wyłonić zwycięzcę. Tak samo w szkole, dzieci, które do niej uczęszczają, muszą przestrzegać regulaminu szkoły i wiedzą przykładowo, że za złe sprawowanie, grozi im obniżone zachowanie.

Tak już jest i reguły, choć czasem wydają się nam niepotrzebne, w gruncie rzeczy są niezbędne i bardzo wartościowe w społeczeństwie. Oczywiście, nie wszyscy zawsze chcą się do nich dostosować i całkowicie im podporządkować. Zdarzają się i to dość często buntownicy. Czy to w sporcie, przykładowo sportowcy stosujący doping, łamią reguły rozgrywek sportowych. Czy też w szkole, dzieci czasem źle się zachowują, przez co muszą zostać wyciągnięte konsekwencje, zgodnie z regulaminem.

I w końcu w pracy.

Nieprzestrzeganie regulaminu pracy może wiązać się z różnymi konsekwencjami, w zależności od uczynionego przewinienia i stopnia jego powagi. Jeżeli przykładowo raz spóźnimy się do pracy, z pewnością nikt nas z niej nie wyrzuci. Najprawdopodobniej dostanie naganę i zostanie pouczony, żeby na przyszłość był bardziej punktualny. Lecz jeśli taka sytuacja będzie powtarzać się częściej, taki spóźnialski pracownik, może nawet stracić swoją posadę.

Bo w regulaminie zapewne jest określone, ile maksymalnie razy można się spóźnić i co grozi za takie przewinienie. Być może często kary nakładane w związku z obowiązującym regulaminem, wydają się nam zbyt surowe. I może słusznie. Ale z drugiej strony, tak jednak musi być, bo w świecie, w którym nie ma żadnych zasad i nie obowiązują żadne kary, nie może dziać się dobrze.

regulamin pracy

Prędzej czy później takie zachowania pracowników, jak przykładowe, notoryczne spóźnianie się pracowników, pracujących w danej firmie, z pewnością ją osłabi. Jak to przecież wygląda, kiedy od rana czekają na nas klienci, za których jesteśmy odpowiedzialni, a nas zwyczajnie nie ma na stanowisku naszej codziennej pracy? Jest to nieprofesjonalnie i taka firma w oczach klientów, z pewnością wiele straci.

Regulaminu trzeba więc przestrzegać, jeśli chcemy utrzymać swoje stanowisko pracy w danym miejscu. On nas obowiązuje przez cały czas, kiedy znajdujemy się w siedzibie firmy, czy nam się to podoba, czy też nie. Jeśli nam się nie podoba, oczywiście możemy zrezygnować z tej pracy, jeśli nie jesteśmy w stanie przyjąć reguł, które nią rządzą. Lecz trzeba pamiętać, że w każdej innej firmie, w której będziemy poszukiwać nowej posady, jakieś reguły z pewnością obowiązywać będą i w końcu gdzieś będziemy musieli się na nie zgodzić.

Chyba że założymy własną firmę.

Wtedy będziemy mieć decydujący głos w ustalaniu panujących tam zasad. Ale z pewnością szybko przekonamy się, że takie zasady są potrzebne, bo bez nich pracownicy, byliby jak zagubione owieczki we mgle. One po prostu jasno mówią im co i jak mają robić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here