Biokominek

Zdobią coraz więcej domów, zapewniają niesamowite efekty estetyczne i potrafią skutecznie dogrzać nawet największe pomieszczenia. Chociaż biokominki są rosnącą siłą na rynku grzewczym, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich budowy i zabezpieczeń stosowanych w ich konstrukcji. A to właśnie te elementy sprawiają, że z biokominka można korzystać w pełni bezpiecznie nawet w zamkniętych przestrzeniach.

Obudowa i podstawa

Każdy biokominek składa się z podstawy oraz obudowy izolującej płomień. W podstawie montowany jest też pojemnik na biopaliwo (płynne lub żelowe). Obudowa natomiast wykazuje silne właściwości odpornościowe na ciepło oraz jest bardzo mocną i stabilną konstrukcją chroniącą użytkowników przed poparzeniem. Zwykle to w obudowie montowane są dodatkowe osłony. Podstawa odpowiada z kolei za izolację paleniska od podłoża, zapobiega też ewentualnemu zarysowaniu powierzchni, na której biokominki od https://sklep.komo.pl/biokominki stoją w czasie ich użytkowania.

Osłona i palenisko

Z obudową nieodłącznie związana jest osłona. Najczęściej jest szklana o oszlifowanych lub ofrezowanych krawędziach, które chronią przed przypadkowym skaleczeniem. Osłona może się nagrzewać (w zależności od mocy palnika), ale dobrze dobrana grubość szkła sprawia, że ryzyko pęknięcia w wyniku wysokiej temperatury jest zerowe. Paleniska wykonuje się z nierdzewnej stali i umieszcza w podstawie. Wyposażone w specjalne regulatory płomienia (zasuwy) umożliwiają dowolne sterowanie jego wielkością i dostarczanym do pomieszczenia ciepłem.

Biopaliwo zamiast drewna

W biokominkach używa się wyłącznie specjalnego paliwa, które występuje w postaci płynnej lub żelowej. Jest bezzapachowe (z wyjątkiem biopaliw aromatycznych posiadających olejki zapachowe) i stworzone na bazie alkoholu. Dzięki temu spala się bezwonnym płomieniem, który nie tworzy dymu, czadu ani sadzy. Biokominków można w bezpieczny sposób używać we wnętrzach domów i w zamkniętych pomieszczeniach. Zaleca się jednak ich wietrzenie po dłuższym używaniu urządzenia. Średnio litr biopaliwa wystarcza na kilka godzin stałego palenia się biokominka. Czasy są różne w zależności od jakości paliwa oraz liczby palników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here