Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Korzystanie z pomocy biur rachunkowych cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, między innymi też to, że oferują one kompleksowe usługi księgowe za naprawdę niewygórowane ceny. Ponieważ konkurencja w tym zakresie jest spora, to teoretycznie nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniego biura. W praktyce trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień, a tym bardziej problemów z urzędami.

Kompetencje i doświadczenie pracowników

Doświadczona kadra pracująca w biurze rachunkowym to gwarancja tego, że nie tylko wszystkie zlecone prace zostaną należycie wykonane, a też że pracownicy będą służyć swoją wiedzą w podpowiadaniu najkorzystniejszych rozwiązań. Trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli biuro rachunkowe Warszawa popełni jakąś pomyłkę, to i tak właściciel firmy będzie za nią odpowiadał. Niejednokrotnie specyfika prowadzonego biznesu wymusza skomplikowaną księgowość, i w takim przypadku osoby pracujące w biurze muszą sobie poradzić z każdym przypadkiem. Dlatego też nie należy się obawiać pytania o to, jakimi umiejętnościami mogą się pochwalić pracujące osoby, najlepiej jeśli będą one miały kierunkowe wykształcenie i sporą praktykę.

Lokalizacja

Przy obecnych możliwościach technologicznych lokalizacja przestaje mieć powoli znaczenie, choć dla wielu osób nadal jest ważnym kryterium wyboru. Dzięki możliwości elektronicznego przesyłania dokumentów przeważnie nie ma konieczności ich osobistego dostarczania, co umożliwia współpracę z biurem zlokalizowanym nawet w innym mieście. Z drugiej strony bezpośredni kontakt z osobą zajmującą się księgowością jest czasami bardzo przydatny. Zdarzają się bowiem tematy, które najlepiej jest omówić w cztery oczy w zaciszu biura, wysyłane maile czy nawet kontakt telefoniczny jednak tego nie zastąpią.

Kompleksowość usług

Często na początku swojej działalności firma potrzebuje jedynie podstaw księgowości, ale z upływem czasu potrzeby się zwiększają. Dobrze jest zatem od razu znaleźć biuro, którego oferta nie ogranicza się wyłącznie do kilku usług, żeby nie trzeba jej było po paru miesiącach czy latach zmieniać. Dobre biuro rachunkowe Warszawa powinno zatrudniać specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu będzie mogło ono kompleksowo obsługiwać swoich klientów, bez względu na to, czy będą oni potrzebowali prowadzić księgę przychodów-rozchodów, pełne księgi handlowe, czy kadry i płace.

Zakres odpowiedzialności

Prowadzenie księgowości, szczególnie bardziej skomplikowanej, nieodłącznie wiąże się z możliwością popełnienia jakiegoś błędu. Wprawdzie konsekwencje takich pomyłek spoczywają w pierwszej kolejności na właścicielu, ale porządne biuro powinno posiadać ubezpieczenie chroniące od skutków takich sytuacji. Brak wykupionej polisy może oznaczać, że po pierwsze właściciel firmy będzie się musiał sam tłumaczyć przez urzędnikami, a po drugie że w przypadku konieczności zapłacenia jakiejś kary będzie mu ciężko uzyskać za to rekompensatę.

Cena

Przez wielu właścicieli firm to właśnie koszty związane z usługami są głównym kryterium wyboru, ale to nie jest dobre podejście. Oczywiście cena powinna mieć znaczenie, w końcu nikt nie chce niepotrzebnie przepłacać. Ale prowadzenie księgowości wiąże się z koniecznością posiadania rzetelnej wiedzy i dużą odpowiedzialnością, dlatego też nie dostanie się go za półdarmo. Należy szczególnie uważać na różnego rodzaju promocje i rabaty, często mają one jedynie za zadanie zachęcić klientów do podpisania umowy, niewiele w zamian oferując. Podejrzanie niska cena może oznaczać niższy standard usług lub ich nieświadczenie, a nawet brak odpowiedzialności za popełnione błędy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here