Ewidencja przebiegu pojazdu w 2019

Jeśli używasz samochodu prywatnego w celach służbowych, jesteś zobowiązany do prowadzenia tzw. „kilometrówki”, czyli ewidencji przebiegu pojazdu. Czy wiesz, że od 1 stycznia 2019 roku zmieniają się zasady dotyczące mieszanego użytku auta? Zobacz, co powinieneś o tym wiedzieć!

Zastanawiasz się, dlaczego właściwie należy prowadzić kartę przebiegu pojazdu? Wszystko sprowadza się do tego, czy Twój samochód jest wpisany do środków trwałych firmy. Jeśli nie, a mimo to chcesz wliczać jego opłaty eksploatacyjne do kosztów firmy, musisz obliczyć limit, który możesz w ten sposób rozliczyć – a do tego potrzebujesz liczby kilometrów z ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencja przebiegu pojazdu sprawia ci problem? Na stronie https://wfirma.pl/ewidencja-przebiegu-pojazdu z łatwością wykonasz ewidencję przebiegu pojazdów w firmie. 

WARTO WIEDZIEĆ

Eksploatację samochodu niebędącego środkiem trwałym firmy można wliczać w koszty jej prowadzenia, o ile należy do pracodawcy lub pracownika i jest wykorzystywany na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.

Ewidencja przebiegu przyda Ci się również wtedy, gdy auto stanowi środek trwały firmy, a Ty chcesz odliczyć sobie całość VATu od zakupów na poczet użytkowania samochodu. Karta będzie tu stanowić dowód na to, że używasz pojazdu jedynie w sprawach służbowych.

Jak do tej pory wyglądało prowadzenie kilometrówki?

Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu jest zobowiązana ta osoba, która nim jeździ – czyli zazwyczaj pracownik. Na karcie powinny się znaleźć takie informacje, jak:

  • dane użytkownika pojazdu,
  • numer rejestracyjny auta i pojemność silnika,
  • datę i cel przejazdu,
  • opis trasy,
  • liczbę przejechanych kilometrów,
  • stawkę za 1 kilometr i gotową kwotę.

Jak wyglądają stawki? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystko zależy od pojemności silnika. Jeśli auto posiada silnik do 900 cm³, wynosi ona 0,5214 zł. Dla większych siników stawka jest równa 0,8358 zł.

Ewidencja przebiegu pojazdu – zmiany od 2019 roku

2019 rok przyniósł pewne zmiany w kwestii prowadzenia kilometrówek. Od 1 stycznia tego roku obowiązek ten został zniesiony dla samochodów użytkowanych również do celów prywatnych. Jednocześnie do kosztów firmowych można zaliczyć jedynie 75% wszystkich wydatków na eksploatację pojazdu. Co więcej, do kosztów nie można już wliczać opłat powstałych z tytułu umowy leasingowej, dzierżawy czy najmu.

Czy w takiej sytuacji ktoś jeszcze będzie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu? Okazuje się, że tak – i będą to kierowcy, którzy użytkują samochód jedynie służbowo i chcą, aby do kosztów zaliczyć 100% kosztów eksploatacyjnych – ten punkt nie został więc zmieniony.

[Głosów:8    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here