Kilka istotnych zagadnień dotyczących podziału majątku

Popatrzmy na pewną sytuację, która w jasny sposób zobrazuje nam niektóre aspekty dotyczące zależności pomiędzy terminami takimi jak: podział majątku a prawo spadkowe. Załóżmy że ty i twoja siostra możecie zostać współwłaścicielami domu matki (zakładając, że to właśnie chce matka). Ale jeśli ty i twoja siostra nie zamieszkacie w domu z matką – i mieszkacie tam aż do jej śmierci – przy oszacowywaniu wartości spadku brana będzie pod uwagę cała wartość nieruchomości, a nie tylko wartość udziału matki, w tym ile podatku od spadków jest należne.

Oddanie części lub całości czegoś – na przykład własności lub cennego antycznego obrazu – przy jednoczesnym korzystaniu z niego sprawia, że ​​nie jest to właściwy prezent lub „prezent z zastrzeżeniem”, a zatem cała nieruchomość jest uwzględniona w wycenie jej majątku w chwili śmierci. Tak więc, jeżeli w pełni uszanowane zostaną zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym i majątek twojej matki jest warty więcej niż 325 000 złotych, jeśli umrze w roku podatkowym 2019-20, rachunek podatkowy wyniesie 40% kwoty ponad 325 000 złotych. Jeśli jednak matka Twojej matki powie, że dom rodzinny ma pozostać tobie i / lub twojej siostrze (lub innemu bezpośredniemu potomkowi), przedział zerowy wzrasta do 475,000 złotych (500 000 złotych w roku podatkowym 2020–21) dzięki zastosowaniu tak zwanego „dodatku na dom rodzinny”. Warto aby tego typu kwestie konsultowane były z osobą taką jak adwokat od spraw spadkowych, aby ustrzec się pewnych oczywistych pomyłek, które z rozpędu popełniamy przyjmując analogiczne systemy myślenia przeniesione z innych kodyfikacji.

Jeśli miałabyś kontynuować swój plan, abyś ty i twoja siostra stali się współwłaścicielami nieruchomości swojej matki, najlepszym sposobem na to byłoby skonsultowanie się z prawnikiem. Dobry adwokat do spraw spadkowych odradzałby zapewne z tego powodu, że nie miałoby to żadnego wpływu na ostateczny rachunek podatku od spadków. On lub ona może również wskazać inne wady. Jeśli ty i twoja siostra sprzedaliście dom po śmierci matki, zapłacilibyście podatek od zysków kapitałowych od wzrostu wartości od dnia, w którym matka dała wam swoje udziały w domu, a nie od daty jej śmierci, co może potencjalnie stanowić większy podatek do zapłacenia. Ponadto, jeśli twoja matka musiała przeprowadzić się do domu opieki, danie ci udziału w nieruchomości, w której nie mieszkasz, może być interpretowane jako „celowe pozbawienie majątku” przez władze lokalne przeprowadzające test środków, aby sprawdzić, w jakim zakresie poniesiono koszty owego domu opieki.

Przeczytaj też: https://mojekatowice.pl/is,testament-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec,270925,901192.html

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here