Jakie kotwy gruntowe wybrać?

0
731

Przygotowanie do montażu kotew

Jest to ważny etap, pod względem późniejszych efektów użycia kotew. Przecież mają spełniać swoją rolę, więc trzeba ostrożnie i cierpliwie odpowiednio się do tego procesu przygotować. Pierwszym etapem praz będzie przygotowanie otworu w wyznaczonym miejscu w gruncie, o konkretnych wymiarach…uwzględniając w tym głębokość odwiertu. Po wykonaniu utworu, przychodzi kolej na napełnienie otworu za pomocą odpowiedniej mieszanki cementowej. Po jej wypełnieniu w krótkim odstępie czasu należy osadzić w nim wcześniej przygotowane kotwy, mogą być z metalowych prętów bądź metalowych lin. Ostatnim etapem w tym wypadku będzie dokonanie iniekcji, czyli wywierceniu niewielkich otworów, do których wstrzykuje się odpowiedni preparat który z kolei po upływie pewnego czasu tężeje umacniając tym samym konstrukcję. Spajając konkretne elementy. Etapem ostatecznie finalizującym montaż i umożliwiającym późniejszą eksploatacje będzie odbiór. Podczas odbioru, który jest konieczny i w tym wypadku, tak jak w przypadku większości prac budowlanych, będzie sprawdzana ogólna spójność i wytrzymałość konstrukcji.

Wszystko zależy od tego na jak długi czas zostały wykonane kotwy gruntowe. W przypadku kiedy powstała na czas nieokreślony to znaczy na stałe, będzie konieczność przeprowadzania co jakiś czas kontroli działania. W wypadku gdy kotwa zamontowana jest nie dłużej niż na 2 lata, bo tak zostało to ujęte w Polskim prawie budowlanym, nie będzie konieczności późniejszych kontroli.

Kotwy linowe vs kotwy prętowe

Główną zaletą kotew linowych jest możliwość manewrowania w trudnych, niedostępnych warunkach. Ponad to mogą mieć dowolną długość, w tym wypadku nie ma limitu. Są odporne na niekorzystne warunki panujące w gruncie, za sprawą podwójnej warstwy chroniącej. Metoda ich wykonania nie różni się niczym ważnym jak w przypadku innych metod sadowienia kotew gruntowych. To znaczy po wykonaniu otworu, wlewana jest mieszanina cementu, kolejno dodawane są liny, które wraz z zasychającym cementem stają się jednolite. Na samym końcu całego procesu, odbywa się iniekcja, która łączy grunt z poszczególnymi elementami konstrukcji. Natomiast kotwy prętowe zarówno jak w przypadku kotew linowych mogą zostać zamontowane jako tymczasowe czyli do okresu 2 lat lub jako stałe czyli powyżej 2 lat. W przypadku tych dwóch sposobów cały cykl pracy wygląda identycznie. Jedyną różnicą jest to, że zamiast stalowej liny w tym wypadku występują stalowe pręty. Zazwyczaj wykonanie takiej operacji wymaga zamówienia ciężkiego sprzętu. Sama praca nie należy również do najtańszych, chociaż stosowana jest już z powodzeniem od kilku lat i ciągle jej zapotrzebowanie rośnie, nadal podchodzi się do niej z dystansem.

Czas na wykonanie takiej czynności jest zróżnicowany. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, od gleby jaka się znajduje w obszarze otworu jak i od samej wielkości otworu. Zdarza się, że trzeba czekać kilka/kilkanaście dni na całkowite zaschnięcie cementu wraz z włożonymi ówcześnie elementami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here