Na naukę nigdy nie jest za późno, czyli kto zapisuje się na studia podyplomowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu absolwenci uczelni zwykle nie zawracali sobie głowy dalszym kształceniem. Od razu po ukończeniu studiów szukali zatrudnienia w zawodzie. Obecnie rynek pracy wymaga, by pracownik był specjalistą w swojej dziedzinie. Mile widziane jest uczestnictwo w kursach i szkoleniach, a przede wszystkim zapisy na studia podyplomowe. Zatem kto może się na takie studia dostać i jakie płyną z tego korzyści?

Człowiek uczy się całe życie

Aby być uczestnikiem studiów podyplomowych, trzeba zaliczyć przynajmniej pierwszy stopień studiów i uzyskać tytuł licencjata lub inżyniera. Jeśli ten warunek jest spełniony, to bez żadnych przeszkód można zapisać się na wymarzony kierunek i pogłębiać wiedzę. Dla przykładu Grupa Uczelni Vistula ma w swojej ofercie kierunki tradycyjne, takie jak zarządzanie, ale także te bardziej nowoczesne (więcej na stronie https://www.vistula.edu.pl). Wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Najczęściej osoby, które ponownie zasiadają na auli wykładowej, mają od 26 do nawet 50 lat i więcej. Każdy ma inną motywację, by uczestniczyć w zajęciach z danej specjalizacji. To świetny sposób, by dostać awans, odświeżyć zdobyte wcześniej informacje oraz dowiedzieć się nowości z dziedziny, która dotyczy pasji lub hobby.

Program studiów podyplomowych

Zajęcia są prowadzone w trybie niestacjonarnym. W zależności od kierunku rozłożone są przeważnie na rok lub dwa lata. Tak jak na tradycyjnych studiach, obowiązkowe jest zdanie egzaminów po każdym semestrze. Warto pamiętać, że tutaj również wymagana jest nauka i oceniana zostaje zdobyta wiedza. Zamiast certyfikatu uczestnictwa otrzymuje się Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych. To bardzo ważny dokument, który z powodzeniem można przedstawiać na rozmowach kwalifikacyjnych bądź podczas negocjacji dotyczących awansu.

Korzyści dla osób starszych

Weekendowe wykłady i ćwiczenia to świetne możliwości wykorzystania wolnego czasu. Podczas trwania studiów poznaje się osoby w podobnym wieku oraz ze zbieżnymi zainteresowaniami. Można nawiązać ciekawe znajomości i zdobyć cenne kontakty. Warto też dodać, że powrót do nauki jest korzystny dla pracy mózgu. Człowiek na nowo staje się systematyczny i angażuje się w swój cel. Fala świeżych informacji jest bodźcem dla umysłu. Bardzo ważne jest, by w późniejszych latach życia całkowicie nie rezygnować ze stymulacji półkul mózgowych. Podczas zajęć zwiększa się koncentracja i uwaga, pobudza się kreatywność i logiczne myślenie. Wiele osób właśnie z wyżej wymienionych powodów zapisuje się na studia podyplomowe nawet w wieku 50+.

Nawiązując do początku tekstu – nigdy nie jest za późno na naukę. Osoby młode i starsze, które ukończyły przynajmniej pierwszy stopień studiów, śmiało mogą zapisać się na popularną „podyplomówkę” i poszerzać swoją wiedzę. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej, a wykładowcy są cierpliwi, wyrozumiali i chętni do pomocy – tak, by pomóc w specjalizacji kolejnych pokoleń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here