straciłam pracę

Utrata pracy to wielki szok

Nie wiemy, co dalej ze sobą robić i gdzie się udać. Niestety, ale wiele osób w Polsce zaraz po transformacji doświadczyło tego uczucia. Niektóre osoby nie pracują od kilku pokoleń. W wielu regionach kraju z praca nadal jest bardzo źle, dlatego takie osoby, jeśli tylko chcą pracować to wyprowadzają się i szukają czegoś nowego. Tak właśnie trzeba postępować, bo w żadnym przypadku nie można się poddawać. Walczymy do samego końca tym bardziej, że dzisiaj z pracą jest coraz lepiej.

Nie zawsze płaca nas zadowala, ale to już jest całkowicie inna historia. My skupiamy się na tym, co zrobić, jeśli nie masz pracy? Pierwszy etap poza tym, że jesteśmy w szoku to mamy jest pewnego rodzaju euforie. Nagle okazuje się, że jutro nie trzeba wstawać z samego rana. Możemy leżeć, oglądać telewizje i żyć. Ten stan niestety nie jest niczym dobrym, bo człowiek, jeśli się rozleniwi to w pewnym momencie nic mu się nie chce. Nie można czekać zbyt długo z szukaniem nowej pracy, bo może się w pewnym momencie okazać, że nam się nie chce i tak jak teraz jest nam dobrze.

szukanie pracy

Tak się dzieje w wielu przypadkach. Jeśli mamy nieco więcej ambicji to sytuacja z tej euforii może zmienić się w załamanie. Ludzie bardzo różnie reagują na utratę pracy, dlatego jest radość, a później smutek. To oznacza, że trzeba będzie jeszcze szybciej działać. Dla osób, które żyją pracą nagła jej utrata to utrata sensu życia. Trzeba przeglądać przeróżne oferty, a wtedy na pewno uda nam się znaleźć nową prace, która przypadnie nam do gustu. Im mamy lepsze wykształcenie tym jest łatwiej o to żeby znaleźć miejsce, w którym będziemy pracować. Właśnie, dlatego warto się kształcić, jeździć na przeróżne szkolenia, bo to procentuje i przyszły pracodawca będzie zwracał na to uwagę.

Co jeszcze trzeba zrobić?

Bardzo ważne będzie stworzenie CV. Jeśli od dawna tego nie robiliśmy to warto byłoby sprawdzić, co teraz CV ma zawierać. Im mniej błędów popełnimy przy wypełnianiu CV tym lepiej będzie dla nas, a zatem zastanówmy się bardzo dokładnie, co tam ma się znaleźć. Jeśli pracodawca chce nas poznać to prosi o list motywacyjny. Tutaj również trzeba się przyłożyć do pisania. Nie piszemy jednego listu motywacyjnego, który jest powielany dziesięć razy.

Lepiej napisać list właśnie do tej firmy, do której składamy CV. Wtedy pracodawca inaczej będzie na taki list motywacyjny patrzył. Im więcej czasu poświecimy na pisanie tym lepiej nam to wyjdzie. Dzisiaj pracodawcy mają większe wymagania niż dawniej. Oczywiście ludzi do pracy brakuje, ale są też takie stanowiska, na które ludzie czekają w kolejce. W takiej sytuacji przez pierwszy etap rekrutacji przechodzą te osoby, które napiszą CV oraz list motywacyjny.

Kolejny etap to rozmowa kwalifikacyjna i tutaj już trzeba będzie wiedzieć jak mamy się zachować żeby nie było żadnych problemów. Jeśli za pierwszym czy drugim razem nie uda nam się przebrnąć przez te wszystkie etapy to nie ma się, czym martwić. W pewnym momencie na pewno nam się to uda. Praca czeka i tylko od nas będzie zależało, kiedy się po nią zgłosimy. My na pewno też mamy swoje wymagania, dlatego przeglądają oferty trzeba to wszystko sprawdzać. Szkoda tylko, że u większości pracodawców tajemnicą jest napisanie ile możemy zarabiać. Często tracimy czas na rozmowy, które tak naprawdę do niczego nie prowadzą, bo pensja jest zdecydowanie za mała.

straciłam pracę i co dalej

Gdzie szukać nowej pracy?

Można szukać w swoich okolicach. Chodzimy po różnych firmach i zostawiamy wspomniane CV oraz list motywacyjny. Wtedy wiemy, że robimy wszystko, co się tylko da żeby pracę otrzymać. Gdyby się okazało, że to nie przynosi żadnych wyników to nie pozostaje nam nic innego jak szukać ogłoszeń o pracę przez Internet. Wtedy dotrzemy bardzo szybko do tysiące ogłoszeń nie tylko ze swojego miasta, ale z innych miast również.

Czasami warto porzucić dotychczasowe życie i wyprowadzić się tam gdzie mamy o wiele lepszą pracę. To nam się opłaca, bo można całkowicie odmienić swoje życie. Można również własne ogłoszenia dodawać na specjalnych portalach. Mogą to być portale związane z pracą, ale również regionalne gdzie wszystko i wszyscy się ogłaszają.

Nowa praca

Nie można się podawać nawet, jeśli nie wychodzi, bo pewnego dnia odezwie się do nas ktoś, kto zaoferuje nam pracę, z której na pewno będziemy bardzo zadowoleni. Utrata pracy to często szansa na nowy początek i po latach będziemy wdzięczni, że pracodawca nas zwolnił, bo możemy zacząć coś nowego i coś o wiele lepszego. Wiele osób dochodzi do takiego wniosku po zmianie miejsca pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here