odprawa z pracy kiedy się należy

W życiu bywa bardzo różnie, dlatego nigdy nie wiemy czy miejsce, które dzisiaj jest w pracy jutro będzie jeszcze wolne. Wszystko się zmienia, chodzi też o to, że jedne firmy bankrutują, a inne przeprowadzają restrukturyzacje. Może być tak, że dla nas i dla wielu pracowników miejsca w takiej firmie już nie ma. W takiej sytuacji można będzie się domagać odprawy.

Bardzo często pracodawca z pracownikiem dochodzą do porozumienia i nie ma tutaj konieczności interweniowania sądu, bo, po co to przedłużać. Jeśli pracownikowi należy się odprawa to pracodawca i tak przegra i wda się w jeszcze wyższe koszty. Nie można robić tak, że powiemy sobie, a to nam nie jest potrzebne i odchodzimy.
Nie załamujemy się tylko czekamy aż wypełnimy wszystkie dokumenty i pieniądze wpłyną na nasze konto. Wtedy mamy pieniądze na nowy start i nie musimy od razu szukać nowej pracy. Wszystko robimy powoli i zgodnie z prawem.

Nasza odprawa

Odprawa to nic innego jak rekompensata dla nas za to, że nasze miejsce pracy zostało zlikwidowane. Tylko, że nie jest wcale łatwo taką odprawę dostać i to wszystko musi być zgodne z obowiązującym prawem. Chodzi o to, że jeśli chcemy otrzymać odprawę, a tylko my straciliśmy pracę to pracodawca musi spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest zatrudnianie, chociaż dwudziestu pracowników wtedy, kiedy my jesteśmy zwalniani.

Zwolnienie nie jest winą pracownika, który nie wykonywał swoich obowiązków, albo nie chciał pracować. Jeśli mamy otrzymać odprawę to tylko wtedy, kiedy dochodzi do porozumienia dwóch stron, dlatego warto w takim przypadku się dogadywać, bo jednej i drugiej stronie będzie się to opłacało. Nigdy nie wiemy czy nie zostanie z nami rozwiązana umowa, dlatego trzeba być na wszystko bardzo dobrze przygotowanym. Wtedy nic nas nie zaskoczy i w razie, czego możemy liczyć na otrzymanie odprawy.

odprawa z pracy

Zwolnienie w pracy

Najczęściej zwolnienie jest efektem złej kondycji finansowej firmy, ale zdarza się tak, że pracownik niestety nie jest już potrzebny, bo dochodzi do jakiejś fuzji dwóch firm. Sytuacje są bardzo różne, dlatego jeśli właśnie z takiego powodu tracimy pracę to zawsze można dochodzić własnych praw. W przypadku zwolnienia grupowego jest trochę inaczej jak w przypadku zwolnienia indywidulanego.

W tym przypadku pracodawca w momencie zwolnienia powinien zwalniać dziesięciu pracowników, ale musi jednocześnie zatrudniać minimum stu ludzi. Zwolnienie grupowe to minimum dziesięć procent całej załogi, jaką posiada. Jeśli tych pracowników pracodawca zatrudnia trzystu to do grupowego zwolnienia zalicza się trzydzieści osób.

Ile można otrzymać?

Wysokość odprawy jest zależna od tego ile pracownik przepracował. Jeśli ktoś pracował u tego pracodawcy przez mniej niż dwa lata to może liczyć na odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Nie jest to duża kwota, ale zawsze jest to dla nas jakieś zabezpieczenie. Im więcej zarabialiśmy tym więcej pieniędzy otrzymamy. Jeśli okres zatrudnienia był od dwóch do ośmiu lat to można liczyć na dwumiesięczne wynagrodzenie.

W przypadku osób, które pracowały powyżej ośmiu lat taka odprawa obejmuje aż trzy pensje, czyli jest to już całkiem spora suma pieniędzy. Wysokość odprawy nie powinna przekraczać piętnastokrotnego minimalnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Pracodawca ma czas do zakończenia naszej pracy żeby wypłacić nam wszystkie pieniądze. To nie jest tak, że my prace tracimy, a później będzie trzeba chodzić za swoimi pieniędzmi. Wszystko musi być uporządkowane o wiele wcześniej i dlatego trzeba tego dopilnować.

Pracodawca, który prowadzi swoją firmę musi postępować zgodnie z prawem, bo w przeciwnym razie czekają go bardzo wysokie kary, a na to na pewno nie może sobie pozwolić. Wszystko musi dopasować do polskiego prawa pracy. My pracownicy również powinniśmy je dokładnie poznać, bo wtedy w kryzysowej sytuacji będziemy wiedzieli, co mamy robić. Jeśli pojawia się zwolnienie to pojawia się stres i często nie myślimy wtedy racjonalnie.

praca

Jeśli się nie myśli racjonalnie to często popełnia się błędy, a w tym przypadku mogą one być bardzo kosztowne. Odprawa nam się należy, a jeśli otrzymamy za trzy miesiące pieniądze to często można nawet otworzyć swój własny biznes. Jeśli ktoś miał średnią pensje krajową to naprawdę może liczyć na całkiem sporo pieniędzy z odprawy.
Trzeba sobie jakoś radzić, bo przecież w ciągu całego swojego życia możemy w podobnych sytuacjach być bardzo często i nie można się załamywać. Trzeba robić wszystko żeby wybrnąć z tej sytuacji, w której teraz jesteśmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here