Zobacz, jak w mądry sposób zarządzać domowymi finansami

Kompulsywne zakupy czy uleganie reklamom telewizyjnym i własnym pragnieniom, niewspółmiernym do wysokości pensji może skończyć się poważną dziurą w budżecie domowym, której nie będzie czym zapełnić. Czasem trudno oszacować, jaka kwota będzie potrzebna, szczególnie gdy dopiero pod koniec miesiąca otrzymujesz spory rachunek za prąd czy wodę do zapłaty. Z tego też powodu przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym podpowiadamy, w jaki sposób warto postępować z pieniędzmi, aby zawsze wystarczyło Ci na najważniejsze potrzeby.

Punkt pierwszy: najpierw ustalaj cele, dopiero potem wydawaj pieniądze

Chaotyczne robienie zakupów zazwyczaj kończy się szybkim wydaniem pieniędzy – co gorsza nie zawsze na to, na co faktycznie powinieneś. Pieniądze magicznym sposobem się rozpływają, a Ty musisz pożyczać drobne kwoty od znajomych. Jeśli nowy miesiąc rozpoczniesz od nabywania produktów, które zdecydowanie nie należą do kategorii pierwszej potrzeby, możesz mieć problemy z późniejszą zapłatą rat kredytu czy opłaceniem rachunków. Dlatego najpierw ustal cele na dany miesiąc (najlepiej w formie prostego budżetu domowego), a dopiero potem wybierz się na zakupy. W ten sposób będziesz wiedzieć, że wystarczy Ci na pokrycie najważniejszych potrzeb. Dopiero, gdy zostaną Ci wolne fundusze, będziesz mógł przeznaczyć je na rozrywkę i inne przyjemności.

Punkt drugi: określ kwotę wydatków, które musisz ponosić co miesiąc

Weź kartkę, długopis i zastanów się, jakiej kwoty potrzebujesz, aby pokryć wszystkie swoje zobowiązania – rachunki za energię elektryczną, wodę, wywóz śmieci, abonament telefoniczny, internet i ratę w banku, a także koszty jedzenia i leków. Ustal kwotę, którą musisz dysponować co miesiąc, aby Ci na to wystarczyło. Jeżeli suma wydatków przekracza Twoje comiesięczne wynagrodzenie, musisz zastanowić się, w którym miejscu możesz poszukać oszczędności. Może masz możliwość robić zakupy w tańszym sklepie, na przykład w dyskoncie? A może dzięki wymianie żarówek na energooszczędne zapłacisz mniejsze rachunki za prąd? Dobrze się nad tym zastanów. Jeżeli wydatki będą przekraczać dochody, prędzej czy później wpadniesz w tarapaty finansowe. Zdecydowanie lepiej tego uniknąć. Jeżeli jednak już znalazłeś się w podbramkowej sytuacji, pewnym rozwiązaniem może być pożyczka gotówkowa https://www.money24.pl/pozyczki-od-18-lat/. Pamiętaj jednak, aby zawsze dokładnie czytać regulaminy i tabele opłat oraz przestrzegać harmonogramu spłat. Szczegółową ofertę znajdziesz na stronie https://www.money24.pl/ oraz https://www.money24.pl/darmowe-chwilowki/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here