intercyzy

Według Kodeksu rodzinnego oraz opiekuńczego po zawarciu związku małżeńskiego obie strony objęte są tak zwaną wspólnością majątkową. Co to oznacza? Oczywiście to, że wszystkie dobra materialne należy do wspólnego majątku i mają za zadanie tworzyć swoistego rodzaju bazę, a także zabezpieczenie dla nowo tworzącej się rodziny. Zaliczamy do nich zakupione nieruchomości, wynagrodzenie za pracę, czy dochody z pozostałych działalności. Wielu osobom się to nie podoba, dlatego decydują się na tak zwaną rozdzielność majątkową. Mimo tego, że rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze, to w dalszym ciągu spora część osób mało wie na jego temat. Czym jest intercyza? 

Intercyza małżeńska – co to jest?

Ustawowe zasady wspólnoty majątkowej mogą zostać zmienione za pomocą tak zwanej intercyzy. To akt notarialny, który stanowi umowę między nowożeńcami. Może zostać ona podpisana zarówno przed ślubem, jak i po nim. Jakie możliwości podziału majątku możemy wyróżnić? Popularnym rozwiązaniem jest tak zwane ograniczenie wspólnoty majątkowej. Polega ono na wyłącznie tylko i wyłącznie wybranych składników ze wspólnego majątku. Z kolei odwrotną sytuacją jest rozszerzenie wspólności majątkowych. Prawda jest jednak taka, że najpopularniejszym typem intercyzy jest całkowita rozdzielność majątkowa. W momencie, kiedy taki dokument jest podpisywany, wspólny majątek po prostu przestaje istnieć. Później małżonkowie sami decydują o swoim majątku i robią z nim to, co im się podoba. Warto również wspomnieć o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem zarobków. To rozwiązanie przeznaczone dla małżeństw, w których jedna osoba pracuje, a druga zajmuje się domem. Kiedy małżeństwo trwa, to majątek jest wspólny, jednak po zakończeniu związku, zostaje on podzielony według umowy.

Jakie korzyści wynikają z podpisania intercyzy?

W czasie rozwodu, a co za tym idzie, podziału majątku intercyza umożliwia uniknięcie spornych kwestii, jednak sama nie wpływa na końcowe koszty rozwodu. Jej wielką zaletą jest również to, że małżonkowie mogą swobodnie dysponować swoim kapitałem. Spora część osób, które zamierzają założyć własną działalność, czy też już ją posiadają, decyduje się właśnie na intercyzę. Jest to swoistego rodzaju zabezpieczenie majątku, które w przypadku bankructwa jednego z małżonków, ma bardzo duże znaczenie.

Ile kosztuje podpisanie intercyzy?

W przypadku, gdy podpiszemy ją przed ślubem, jej koszt wyniesie 400 złotych. Nie możemy również zapomnieć o podatku VAT wynoszącym 23 procent, a także wypisom od umowy wartym kilkanaście złotych za jeden egzemplarz. Kiedy intercyzy jest podpisywana po ślubie, to stawki taksy notarialnej wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Wszystko jest zależne od wartości wspólnego majątku, jaki został zgromadzony przez małżonków. Oczywiście, aby wszystko zostało przeprowadzone poprawnie oraz zgodnie z prawem, konieczna jest ingerencja prawnika, który przeprowadzi cały proces.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here