Rozwód

Jak wskazują statystyki rozwody wpisały się na dobre w rzeczywistość Polaków. Na ten krok decyduje się już co trzecie, a w dużych miastach nawet co drugie małżeństwo. Tendencja dotycząca rozpadu związków utrzymuje się już od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to aby sytuacja miała się zmienić. Można powiedzieć, że jest to zjawisko charakterystyczne dla wszystkich nowoczesnych społeczeństw, w których osiągnięty jest pewien poziom dobrobytu. Rozwód przestał być tematem tabu i nikogo już nie dziwi. Na sto zawartych małżeństw rozpada się około trzydzieści trzy. Co roku rozwód w Katowicach uzyskuje średnio tysiąc par.

Warunki rozwodu

By sąd mógł orzec rozwód potrzebne jest spełnienie warunków zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Co kryje się pod tymi pojęciami? Małżeństwo jest prawnie ujęte jako wspólnota konkretnych więzi. Składają się na nie więzi – uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Zerwanie wszystkich trzech jest równoznaczne z zupełnym rozpadem małżeństwa. Do najczęściej wymienianych przez strony przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego należą: zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu, przemoc, ale też niezgodność charakterów. O trwałości rozpadu pożycia decyduje sąd na podstawie praktyki i doświadczenia stwierdzając, że zmiany, które zaszły pomiędzy obiema stronami są nieodwracalne i nie ma już szans na powrót do wspólnego życia. Kryterium trwałości jest powodem, dla którego nawet bardzo poważne nieporozumienia małżonków trwające krótko są niewystarczającym uzasadnieniem dla rozwodu. W takim przypadku sąd zleca małżonkom podjęcie terapii małżeńskiej. Niestety nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie w jakim czasie kryterium trwałości rozpadu jest spełnione. W tym przypadku im dłużej ma miejsce rozpad pożycia tym większa szansa, że jest to rozpad trwały.

Ile trwa rozwód

Jak każde postępowanie sądowe także i uzyskanie rozwodu jest związane z pewnymi czynnościami, które wykonywane są w różnym tempie i których uniknąć się nie da. Podstawowym pytaniem jakie stawiają sobie zainteresowani rozwodem jest kwestia tego jak dużo czasu pochłoną formalności związane z tą sprawą. Wbrew powszechnej proces ten nie musi ciągnąć się w nieskończoność. Co zatem pozwala zaoszczędzić czas, a poniekąd i nerwy? Jak wskazują prawnicy skutecznym sposobem na przyspieszenie postępowania sądowego jest zdecydowanie się na rozwód bez orzekania o winie.

Dodatkowym istotnym czynnikiem, jeżeli małżonkowie mają potomstwo, jest też zgoda co do tego jak ma wyglądać życie dzieci po rozwodzie. Przy spełnieniu powyższych warunków istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawa zakończy się przed upływem pół roku od złożenia pozwu. W przeciwnym razie sąd musi, między innymi, przeprowadzić rozprawy, w ramach których przesłucha świadków. Te i inne procedury mogą trwać nawet kilka lat. Rozwód bez orzekania o winie nie jest jednak rozwiązaniem dogodnym dla wszystkich i niesie ze sobą konsekwencje w postaci ograniczonej możliwości ubiegania się o alimenty. Podejmując decyzję o rozstaniu z partnerem lub partnerką dobrze jest ustalić jakie mamy priorytety. Dla niektórych będzie to czas, dla innych ważniejszą kwestią okaże się dojście swoich praw. Długość trwania procesu rozwodowego jest różna w poszczególnych miastach w Polsce. Jak wynika ze statystyk może to być różnica nawet kilku – kilkunastu miesięcy.

Wybór adwokata

Kluczową do podjęcia decyzją jest wybór wyspecjalizowanego adwokata. Weźmie on na siebie organizację dokumentacji potrzebnej do rozwodu, a także napisze wniosek mając na uwadze jego poprawność. Konsultacja z adwokatem pozwoli też dowiedzieć się jakie mamy prawa i szanse na uzyskanie rozwodu. To on zna aktualnie obowiązujące przepisy, służąc wiedzą na wszystkich etapach procesu. W przypadku wątpliwości może również doradzić jaka forma rozwodu będzie adekwatna do sytuacji – rozwód z orzeczeniem o winie czy też bez. Ważne jest aby była to osoba budząca zaufanie, która będzie w stanie zaoferować wsparcie w tym trudnym czasie – twierdzi adwokat Katowice.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here