ile czasu na wystawienie świadectwa pracy

Świadectwo pracy to bardzo ważny dla nas dokument. To, dlatego trzeba zadbać o to żeby był wystawiony przez pracodawcę, od którego odchodzimy. Często wydaje nam się, że wszystko powinien pozałatwiać pracodawca, ale nagle okazuje się, że czegoś w tym dokumencie brakuje. Tak nie może być, bo będą przez to później problemy. Świadectwo pracy to dokument, który będzie z nami przez cały czas, kiedy pracujemy.

To dokument, który uprawnia nas między innymi do urlopu. Zmieniamy pracę i przyszły pracodawca wie ile lat przepracowaliśmy i wie czy należy nam się pełny urlop czy nie. To oszczędza jego czas, a właśnie na tym nam i jemu najbardziej zależy. W tym dokumencie znajdują się przeróżne informacje o tym ile byliśmy na zwolnieniu i ile lat przepracowaliśmy.

Jest dokładnie napisane, na jakim stanowisku i gdzie.

Warto, zatem zadbać o to żeby takie świadectwo nie zawierało żadnych błędów, bo później okręcenie tego będzie bardzo trudne. Jeśli pracodawca źle wypełni czas, kiedy pracowaliśmy to będzie się to później doliczało do emerytury. Nagle okazuje się, że mamy kilka lat pracy mniej.
Te wszystkie błędy trzeba na bieżąco zmieniać i naprawiać, a wtedy nie będzie z tym najmniejszych problemów i trzeba o tym pamiętać. Nikt inny nie wie lepiej ile pracowaliśmy i jak to wszystko wyglądało. Musimy, zatem zadbać o to żeby wszystko było jak należy.

Pracodawca musi nam te błędy, które znaleźliśmy naprawić. Taki jest jego obowiązek i jeśli tego nie będzie robił to od razu idziemy z tym do sądu. W tym przypadku racja jest tylko po naszej stronie i pracodawca zobowiązany jest do wykonywania swoich obowiązków. Nikt nie chce bawić się w chodzenie po sądach, dlatego każdy na czas wystawia dokument.

wystawienie świadectwa pracy

Ile czasu trzeba czekać na świadectwo pracy od pracodawcy?

Na pewno świadectwo pracy powinno trafić do nas w dniu, w którym wygasa nasza umowa. Jeśli właśnie dzisiaj kończymy pracę to pracodawca ma do dzisiaj czas żeby przygotować dla nas ten ważny dokument. Ogólnie przepisy mówią, że pracodawca ma siedem dni na to żeby dostarczyć świadectwo pracy pracownikowi.

Jeśli pracownik nie może odebrać go osobiście, bo jest chory albo z jakiegoś innego powodu nie przyszedł to wtedy świadectwo pracy jest wysyłane pocztą. Jeśli czekamy siedem dni i nadal nie mamy swojego świadectwa to pracodawca może trafić do sądu, a my poza wydaniem dokumenty będziemy również chcieli otrzymać odszkodowanie. To odszkodowanie nie może przekraczać dużego okresu pracy niż sześć tygodni.

Źle napisane świadectwo pracy

Sytuacje mogą zdarzyć się bardzo różne i często pracodawca się spieszy i jeden z jego pracowników źle coś wpisze, albo o czymś zapomni. W takiej sytuacji pracodawca na naprawę wszystkiego ma siedem dni i musi się tego trzymać. Gdyby się nie wyrobił to znowu sprawa trafia do sądu.
Na tych przykładach bardzo dobrze widać, że świadectwo pracy to bardzo, ale to bardzo ważny dokument. Wszystkie błędy pracodawcy są do naprawienia, ale jeśli coś jest nie tak, bo nie ma na to chęci albo się od tego miga to sprawa jest wygrana w sądzie.

Można przy okazji starać się o odszkodowanie, a zatem pracodawcy w żaden sposób takie rozwiązanie się nie opłaca. Wygląda to wszystko tak, że składamy specjalny dokument, w którym domagamy się naprawy tego, co źle zostało wypełnione. Pracodawca ma siedem dni na oddanie nam nowego, a nienaprawionego świadectwa pracy.
Tego dokumenty się nie zmienia, nie wykreśla się w nim nic tylko wypełnia się go na nowo. Ten stary dokument trafia do kosza, a nowy do akt. Tak to właśnie wygląda w praktyce, dlatego trzeba wiedzieć, jakie prawa nam przysługują, a wtedy nie będziemy mieć żadnych niespodziankę.

świadectwo pracy

Sprawa w sądzie

Jeśli pracodawca się mija od wydania świadectwa pracy, a sprawa trafiła do sądu to teraz my mamy siedem dni na to żeby się to pracodawcy zgłosić. Jeśli byśmy tego z jakiegoś powodu nie zrobili to wyrok sądu staje się nieważny i cała procedura zaczyna się od samego początku. Nie pozostaje nam nic innego jak pilnować swojej sprawy, a wtedy na pewno będziemy na wszystko bardzo dobrze przygotowani.

Bez świadectwa pracy nikt nie wie, co do tej pory robiliśmy i gdzie konkretnie pracowaliśmy. To, dlatego ten dokument jest tak bardzo ważny i trzeba zrobić wszystko żeby go mieć przy sobie. Pracodawcy w większości przypadków nie robią z tym żadnych problemów, ale gdyby się problemy pojawiły to już wiemy, co możemy robić. Prawo jest w tej sytuacji po naszej stronie i na pewno trzeba będzie to wykorzystać. Żaden pracodawca nie chce iść z nami na wojnę do sądu, bo wie, że to nie ma sensu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here