Czy fotowoltaika się opłaca

Opłacalność fotowoltaiki zależy od punktu widzenia. Jeżeli rozumiemy ją jako materialny zysk z inwestycji, to trudno tu mówić o opłacalności w ścisłym sensie. Biorąc pod uwagę przepisy aktualnego prawa, właściciel posesji, na której zamontowano panele fotowoltaiczne, nie może handlować wytworzoną przez nie nadpodażą energii. Nie uzyska on więc przychodu z inwestycji. Jednak aby zachęcić do instalowania domowej elektrowni opracowano inne mechanizmy zachęcając do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika Lublin, czyli mechanizmy zachęcające do inwestowania

I właśnie w owych mechanizmach motywujących tkwi sedno opłacalności inwestycji w panele PV. Właściciel paneli fotowoltaicznych ma prawo rozliczyć energię docierającą do jego domu w inny niż zwykły śmiertelnik sposób. Może on mianowicie rozliczać się z oficjalnym dostawcą energii poprzez zbilansowanie wartości energii czerpanej z sieci, na podstawie jej zużycia, z energią przekazaną przez siebie do sieci. W ten sposób nie zarabia on pieniędzy za wytworzony przez siebie prąd, ale obniża comiesięczne rachunki za energię, nawet do zera.

Aby tak się stało należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim zacząć od prawidłowo dobranego systemu paneli fotowoltaicznych https://freesun.pl/. Istotą bowiem opłacalności montażu inwestycji jest system o takiej wydajności, która zapewni inwestorowi optymalne zbilansowanie usługi bez niepotrzebnych ubytków lub nadmiaru energii, której nie będzie jak zbilansować. Decydując  się na instalację do 10kWp wartość opłacalności wynosi 80%, oznacza to, że przy 100% energii jaką inwestor zużył z sieci 80% odbiera sobie bez konieczności jej opłaty. W przypadku innych parametrów instalacji, powyżej 10kWp, przelicznik wynosi 70%.

Aby dobrze wykorzystać produkcję energii należy podpisać umowę z dostawcą/operatorem energii elektrycznej do swojego domu. W umowie należy uzgodnić warunki za zużycie energii oraz za jej przesył. Umowę najlepiej zawrzeć na okres minimum jednego roku, tak by zawierała ona zarówno okres letni jak jesienno zimowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here