operator koparki
Fot. Pexels.com

Operator koparki to jeden z zawodów bez których żadna budowa nie zostałaby ukończona. Osoba na tym stanowisku odpowiada za obsługę ciężkiego sprzętu. Jakie umiejętności i kompetencje trzeba posiadać, aby wykonywać ten zawód? Jakie uprawnienia są niezbędne?

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/operator-koparki-praca/

Czym zajmuje się operator koparki?

Stanowisko to wiąże się z obsługą maszyn wykorzystywanych głównie do robót ziemnych. Jest to dość szerokie pojęcie, w jego zakres wchodzą m.in.: nasypy, zasypki, różnego rodzaju wykopy, niwelacja i kształtowanie terenu i wiele innych.

Do standardowych obowiązków na tym stanowisku możemy zaliczyć przygotowywanie sprzętu do pracy, tutaj możemy dołączyć także wszelkie prace konserwatorskie związane z tymi maszynami. Może to być także zwykłe dbanie o to, żeby sprzęty były stale sprawne.

Każdy operator koparki musi mieć na uwadze nie tylko jakość wykonywanych prac, ale także przestrzeganie przepisów BHP.

Jak można zostać operatorem koparki?

Osoby chcące wykonywać ten zawód muszą spełniać 3 główne warunki. A ponadto ukończyć niezbędne kursy.

Na tym stanowisku trzeba:

  • mieć ukończony 18 rok życia,
  • posiadać wykształcenie minimum podstawowe bądź gimnazjalne,
  • posiadać prawa jazdy kat. B,
  • posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie potwierdzające możliwość wykonywania pracy.

Kiedy te warunki zostaną spełnione trzeba ukończyć kurs. Łącznie z pomyślnym zdaniem egzaminu. Takie szkolenie najczęściej szkoli na operatora koparko-ładowarki. Trwa około 180 godzin. Ceny takiego kursu zaczynają się już od 1500 zł.

W trakcie takiego szkolenia najczęściej odbywa się minimum 26 godzin zajęć praktycznych, które również są warunkiem koniecznym do podjęcia pracy w zawodzie.

Ile może zarobić operator koparki?

Zarobki w znacznej mierze uzależnione są od regionu, w którym wykonuje się prace. Początkująca osoba na tym stanowisku może zarobić 2800 zł brutto. Mając nieco większe doświadczenie zarobki mogą wzrosnąć do 3700 zł brutto.

 

Warto pamiętać, że praca w tym zawodzie jest głównie w sezonie wiosenny i letnim, rzadziej jesiennym. Jednak zimą ilość pracy jest znikoma. W trakcie sezonu można także pracować także w weekendy, co też pozwala na uzyskanie większych przychodów.

Zobacz też: http://www.syndications.pl/jak-dbac-o-harmonogram-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here