W życiu każdego studenta dochodzi do takiego momentu że trzeba w końcu napisać pracę na koniec studiów. Nazwy są różne: praca inżynierska, praca magisterska, projekt dyplomowy, ale każda wymaga od studenta sporej ilości pracy.
Już samo poszukiwanie tematu pracy może stanowić dla niektórych problem. Zazwyczaj na uczelniach jest dostępnych mnóstwo promotorów, a każdy promotor oferuje kilka różnych tematów prac. Najważniejsze to nie panikować i działać konsekwentnie. Trzeba zacząć szukać odpowiednio wcześniej, najlepiej zarezerwować sobie pracę u promotora na semestr przed właściwym pisaniem.

Ale zacznijmy od początku.

Jeżeli masz szczęście, to na twojej uczelni jest dostępna baza tematów dyplomowych. Teraz powinieneś się zastanowić czy interesuje Cię jakiś konkretny temat. Może kiedyś na wykładzie usłyszałeś od profesora ciekawą anegdotę i poruszony temat Cię zainteresował? Jeżeli tak, to świetnie. Teraz wystarczy że udasz się do odpowiedniego profesora, a on pokieruje Cię dalej. Jeżeli natomiast nie masz żadnych preferencji co do tematu, to przeczytaj bazę wolnych tematów. Oczywiście interesują Cię tylko tematy z twojego kierunku. Zapisz sobie każdy temat który jest zrozumiały i/lub ciekawy. Teraz ważna sprawa, nie podejmuj jeszcze decyzji! Najpierw zobacz kto jest promotorem każdego z wybranych tematów. Mało przyjaznych profesorów lepiej odrzucić, chyba że nie masz problemu z czyimś charakterem.

Nadszedł czas na kolejny etap selekcji wymarzonego tematu pracy dyplomowej. Odwiedź wszystkich potencjalnych promotorów i zapytaj o interesujące tematy. Najważniejsze to dowiedzieć się czy temat nadal jest wolny, następnie zapytaj profesora jak wyobraża sobie realizację pracy. To jest bardzo ważny punkt całego procesu! Często może się zdarzyć że będziesz miał zupełnie odmienny pomysł na pracę niż promotor. Dokładnie wypytaj profesora jakie czynności trzeba wykonać i jakie są cele pracy. Zazwyczaj w tym momencie potencjalny promotor streści Ci powiązaną teorię i będziesz miał już jakieś pojęcie o tym jak będzie przebiegało pisanie.

Kiedy już odwiedzisz wszystkich interesujących Cię profesorów i zdobędziesz informacje możesz nareszcie zdecydować się na najlepszy dla Ciebie temat. Nie zapomnij poinformować swojego nowego promotora o podjęciu tematu. Od teraz możesz już właściwie zacząć pisać pracę. Najpierw jednak weź pod uwagę kilka innych czynników. Czy twój promotor życzy sobie kolejnych części pracy w ustalonych terminach? Nie jest to powszechna praktyka, i często można oddać całą pracę pod koniec ostatecznego terminu, jednak jeżeli terminy zostały ustalone, to powinieneś ich przestrzegać. Jeżeli przekroczysz termin to teoretycznie jest to podstawa do oblania całej pracy dyplomowej, więc się pilnuj.
Ważny jest też typ pracy.
Mam tutaj na myśli pracę teoretyczną lub badawczą. W praktyce praca teoretyczna wymaga kilkudziesięciu źródeł i jest właściwie ich streszczeniem. Najczęściej w tego typu pracach podsumowuje się jakiś dział wiedzy i nie są one specjalnie twórcze. Zupełnie inaczej ma się sprawa z pracami badawczymi. Potrzebujesz w nich wstępu teoretycznego, który jest właściwie pracą teoretyczną oraz części badawczej, czyli opisu Twoich własnych badań wraz z interpretacją i wnioskami. Jest to zdecydowanie trudniejsza opcja, zwłaszcza że wypadki losowe takie jak niesprawna aparatura mogą znacznie opóźnić twoje badania. Pamiętaj też że będziesz musiał wygospodarować czas na badania.

Teraz, kiedy już wszystko jest jasne możesz nareszcie zacząć prawdziwe pisanie. W obecnych czasach przeciętny student zacznie od wpisania w wyszukiwarkę frazy typu „praca magisterska jak pisać” i otrzyma garść mniej lub bardziej trafnych porad. Na początku najważniejsze to poszerzyć wiedzę o swoim temacie. To świetny moment żeby odwiedzić bibliotekę i wypożyczyć kilka książek. Zainteresuj się też publikacjami naukowymi które znajdziesz w tematycznych czasopismach i w internecie. Miej jednak na uwadze że w pisaniu pracy nie chodzi o przepisanie wiedzy z jakiegoś podręcznika, ale o przegląd literatury. W praktyce znaczy to że książki mają Cię tylko wprowadzić w temat, a najwięcej treści Twojej pracy ma pochodzić z prac badawczych.

Przed pisaniem ustaw sobie jeszcze odpowiednie formatowanie dokumentu. Zazwyczaj uczelnia podaje informacje o obowiązujących formatach, ale jeszcze nie musisz ich stosować. Na razie sformatuj tekst tak żeby wygodnie się go czytało i pisało. Pracuj regularnie, nie chcesz przecież zarywać nocek na kilka dni przed ostatecznym terminem, prawda?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here