RRSO i co jeszcze musisz wiedzieć o kredytach

RRSO to jedna z podstawowych definicji, z którymi styka się każdy, kto planuje wziąć kredyt bankowy lub pożyczkę w firmie pozabankowej. Oprócz tego warto się zapoznać także z terminami takimi jak odsetki oraz prowizja. To, co następuje przy wyborze właściwej oferty kredytowej spośród wielu, to już czyste żonglowanie danymi i matematyka!

Co to jest RRSO?

            Często osoby starające się o kredyt pytają, co to jest RRSO. Otóż, jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu wyrażony jako procentowa wartość kwoty kredytu w stosunku rocznym. Kalkulacje kredytowe wyglądają bardzo różnie w zależności od konkretnego banku lub firmy pozabankowej. W firmach pożyczkowych RRSO jest z reguły wyższe, ale i warunki przyznawania pożyczek mają łagodniejsze kryteria – tę świadomość powinien mieć każdy klient, który stara się o taką pożyczkę. Kiedy szukamy kredytu, musimy porównać wiele różnych ofert, aby wybrać tę najbardziej korzystną dla siebie. Przykładowo, w jednym banku mogą zaoferować nam bardzo korzystne warunki spłaty i niskie koszty, ale nie dadzą nam pełnej kwoty, o którą wnioskowaliśmy. W innym natomiast dostaniemy większy kredyt, ale będziemy go spłacać dłużej i finalnie więcej za niego zapłacimy. Nie zawsze też rozłożenie spłaty na dłuższy okres spowoduje przy mniejszych ratach wyższy koszt ogólny kredytu. To dlatego trudno powiedzieć, czy kredyt lepiej jest spłacać dłużej przy mniejszych ratach, czy krócej przy wyższych ratach, bo to zależy od indywidualnej oferty, a także od zmieniających się warunków gospodarczych i ekonomicznych.

Pozostałe informacje dla kredytobiorcy

Oprócz tego, co to jest RRSO, warto wiedzieć także, czym są odsetki i prowizja. Odsetki zwane także oprocentowaniem stanowią procent pożyczonej kwoty, który doliczany jest do każdej raty, i jest jedną ze składowych kosztu kredytu. Wbrew pozorom to często nie oprocentowanie kredytu, ale prowizja, wpływa najsilniej na ostateczny kształt kosztów. Prowizja jest opłatą jednorazową, którą płaci się zwykle zaraz po zaciągnięciu kredytu, i jest dość spora. Należy pamiętać, że jest ona bezzwrotna, a jej wysokość nie ulegnie zmianie, jeśli nawet spłaci się kredyt wcześniej. Może to jedynie wpłynąć na wysokość odsetek.

Jak najkorzystniej wziąć pożyczkę?

Aby wziąć kredyt w banku, należy złożyć imienny wniosek, który zostanie przeanalizowany i sprawdzony pod kątem zdolności kredytowej, zanim bank udzieli finansowego wsparcia. Każdy taki wniosek złożony w banku jest zapisywany w naszej historii w BIK. Wiele takich zapytań w różnych bankach w krótkim czasie niestety nie stawia kredytobiorcy w dobrym świetle, bo świadczy o desperackiej chęci zaciągnięcia kredytu i licznych odmowach. Dlatego warto skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego. Pomoże on wstępnie zbadać zdolność kredytową i wybrać spośród wielu ofert odpowiadających potrzebom wnioskodawcy tę jedyną, która będzie dla niego najkorzystniejsza, i pozwoli zaciągnąć kredyt w danym banku najprawdopodobniej bez odmowy. To tylko kilka kliknięć, a taka wyszukiwarka ofert jest niezobowiązująca!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here