motywacja pracowników

Wiele pracodawców uważa, że najlepsze motywację do działania, są to finansowe zachęty. Podobnie jak inne narzędzia zewnętrznej motywacji posiadają one ograniczoną moc działania. Oczywiście bez godnego wynagrodzenia nikt nie będzie szedł z uśmiechem do pracy. Jednak motywacja pracowników nie polega tylko na pieniądzach. Sprawdź w jaki sposób zmotywować swoich pracowników, żeby im się chciało.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/motywacja-pracownikow-co-zrobic-zeby-sie-chcialo/

Motywacja pracowników– od czego zacząć?

Przede wszystkim, należy uświadomić sobie trzy ważne potrzeby pracownika. Są one bardzo proste, ale z ich realizacją już nie jest tak kolorowo. Jakie są to potrzeby? Przede wszystkim: 

• potrzeba autonomii 

• potrzeba kompetencji 

• potrzeba dobrych relacji

Potrzeba autonomii

Chodzi tutaj o to, że każdy z nas musi mieć poczucie, że to co robi jest istotne. Innymi słowami może być to poczucie własnej wartości w biznesie. Należy zadbać o to aby pracownicy mieli szeroki zakres autonomii.

Takie działanie jednak nie zawsze jest możliwe. Bardzo dużo zależy od branży, w jakiej działa nasza firma.Nie należy się jednak martwić, ponieważ potrzeby autonomii możemy zaspokoić nawet w przypadku bardzo prostej oraz schematycznej pracy. Pracownik musi bowiem zrozumieć, że jego wysiłek jest cenny oraz potrzebny dla innych osób. 

Potrzeba kompetencji

Nasza motywacja szczególnie bierze się z tego, że robiąc coś odnosimy sukces. przypadku odczuwamy wielką satysfakcję oraz chęć do dalszego wykonywanie czynności. Szlifowanie swoich umiejętności jest to swoista droga do sukcesu. 

Prawdą jest to, że im lepiej potrafimy wykonywać jakąś czynność, tym chętniej się za nią zabieramy. Takie odczucia zaczynamy mieć już w dzieciństwie, kiedy Czujemy że jesteśmy w czymś dobrzy. W takim przypadku doskonalimy to i chcemy pokazać wszystkim że jesteśmy w tym najlepsi.

Potrzeba dobrych relacji

Jest to najbardziej oczywisty element jeżeli chodzi o motywacje pracowników. Nikt nie będzie chciał iść do pracy gdzie każdy jest obojętny, wrogo nastawiony, a zamiast dobrej współpracy zauważamy jedynie tak zwany „wyścig szczurów” i „podkładanie sobie nawzajem świń”.

Aby lepiej czuć się w firmie musimy wiedzieć że pracujemy w zespole który działa na zasadzie współpracy i możemy zawsze liczyć na pomoc kolegi lub koleżanki. Od naszej motywacji bardzo zależy to, jaka atmosfera z niej panuje.

Zobacz też: http://www.syndications.pl/prosty-i-skuteczny-sposob-na-dobre-zarzadzanie-czasem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here