Spread to pojęcie finansowe, które do szerszej świadomości społecznej trafiło wraz z pojawieniem się wielkiej fali kredytów udzielanych w obcej walucie, przede wszystkim we franku szwajcarskim. Spread jest różnicą pomiędzy średnim kursem waluty, jaki jest wyliczany dla danej chwili, a ofertą podmiotu sprzedającego walutę. Dla przykładu, jeśli średni kurs NBP franka szwajcarskiego wynosi danego dnia 3,00 złotych, a bank domaga się, by kwota raty wynoszącej 100 franków opłacona była sumą 340 złotych, koszt jednego franka wyniesie 3,40 złotych. Spread wynosi wtedy 40 groszy i jest to czysty zysk sprzedawcy waluty, najczęściej banku. Jest to też koszt dla klienta, przed którym może się on na szczęście skutecznie ochronić. Zrobi to wykorzystując kantor online, do jakich zalicza się również Amronet.pl.

Spłata w walucie obcej

Rząd Platformy Obywatelskiej ustawowo ukrócił proceder banków polegający na tym, że nie przyjmowały one wpłat w walutach za kredyty walutowe. Zmuszeni zostali do przyjmowania franków, kiedy kredyt był we frankach. To samo tyczy się do dzisiaj wszystkich innych walut. Na pierwszy rzut oka dla klientów i tak nie była to wielka różnica, bo jeśli zarabiali w złotówkach, i tak musieli ponieść koszty wymiany waluty (wymiana walut online). Mogli co najwyżej zmienić podmiot, który na nich zarabiał.

W rzeczywistości wymiana walut może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu zakup waluty od pośrednika, który ją przechowuje i traktuje jako towar. Taki pośrednik musi na siebie zarobić. Drugi mechanizm wymiany walut to wymiana giełdowa, czyli bezpośrednio pomiędzy podmiotami potrzebujących posiadanych przez siebie nawzajem walut. Ktoś posiada euro i potrzebuje złotówek, a ktoś inny ma złotówki i posiada euro. Dla obu osób korzystne jest trzymanie się kursu średniego, pozbawionego spreadu, ponieważ jest to kurs lepszy, niż byliby w stanie uzyskać przy klasycznych transakcjach w kantorach.

Uzyskując pieniądze w kantorze online, kredytobiorca może spłacić po prostu 100 franków, co kosztować go będzie w złotówkach minimalnie ponad 300 złotych. Zarobił w ten sposób blisko 40 złotych. A to zdecydowanie nie jest skrajny przykład obliczeniowy.

Rola kantoru online

Określenie „kantor online” jest zarazem bardzo trafne i mylące, ponieważ jak przystało na kantor, można w nim wymienić pieniądze. Z drugiej strony, kantor online ani nie kupuje waluty, ani jej nie sprzedaje. Amronet jest jedynie pośrednikiem w transakcjach zawieranych między niezależnymi podmiotami. Jest to tak istotne, ponieważ zmniejsza koszty działania pośrednika do minimum i pozwala równie mocno ograniczyć prowizje, jakie musi zapłacić klient.

Koszt dla klienta przy każdej wymianie waluty (waluty online) , spread, w przypadku kantorów i baków wynosi zazwyczaj około kilkudziesięciu groszy. W przypadku kantoru Amronet, nie przekracza on kilku groszy lub kilku setnych jednostek innej waluty, jeśli wymienia się pieniądze innych krajów. Żadne dodatkowe koszty nie istnieją, chyba że klient chce skorzystać z zaawansowanych usług bankowych, na przykład natychmiastowych przelewów międzynarodowych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here