Ubezpieczenie dla rowerzystów, co oferują polscy ubezpieczyciele?

Nadchodzi wiosna, co jest związane z pojawieniem się coraz większej liczby rowerzystów na ulicach. Niestety ogromna ilość rowerzystów jest poszkodowana w wypadkach i niejednokrotnie ta grupa przyczynia się do spowodowania wypadku. Czy ubezpieczenie dla rowerzysty to dobry pomysł, jakie oferty znajdziemy na polskim rynku?

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty.

Polisa OC dla rowerzysty nie jest obowiązkowa. Sami decydujemy czy chcemy ją nabyć. Patrząc na różnorodność ofert, jakie obecnie proponują ubezpieczyciele to jeśli chodzi o ten rodzaj polisy, to nie ma zbyt dużego wyboru. Oczywiście wszystko zależy od firmy ubezpieczeniowej. Możemy zdecydować się na ochronę w razie wypadku na drodze i pokrycie kosztów, gdy została wyrządzona szkoda osobie trzeciej. Koszt rocznej składki takiego podstawowego OC może wynieść około 100 zł. Chcąc zabezpieczyć siebie na wypadek, gdybyśmy my byli poszkodowani możemy zakupić ubezpieczenie NWW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Czy warto pomyśleć o ubezpieczeniu dla rowerzystów?

Koszty wykupienia rocznej polisy nie są wysokie, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się stanie na drodze. Jadąc rowerem nie jesteśmy przypięci pasami i nie jesteśmy wyposażeni w poduszki powietrzne. Nawet niegroźnie wyglądający wypadek może być bardzo poważny w skutkach. Wiele firm ma oferty specjalnie przeznaczone dla kierowców jednośladów, lecz w Polsce mało kto się na to decyduje. Posiadanie takiej polisy na pewno daje nam poczucie bezpieczeństwa. W razie gdyby doszło do wypadku, możemy zwrócić się do ubezpieczyciela po wypłatę odszkodowania, które pokryłoby wszelkie koszty związane z uszczerbkiem na zdrowiu czy uszkodzeniem pojazdu.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży.

Kierowcy, którzy chcieliby ubezpieczyć swój jednoślad od kradzieży czy uszkodzenia mogą mieć mały kłopot. Bowiem w Polsce trudno jest znaleźć ofertę, która miałaby zapewnić ochronę naszemu rowerowi na wypadek kradzieży czy uszkodzenia. Najczęściej ubezpieczenie od kradzieży jest traktowane jako rozszerzenie przy polisie mieszkaniowej. Jednak, gdy nasz jednoślad zostanie skradziony w miejscu publicznym, a nie z domu, to odszkodowania nie otrzymamy. To samo tyczy się sytuacji, gdy w wyniku wypadku rower zostanie uszkodzony. Zatem ciężko jest na polskim rynku znaleźć ofertę, która jednocześnie będzie zawierać OC, NWW oraz ochronę przed kradzieżą w domu i miejscu publicznym, uszkodzeniem, wandalizmem. Oczywiście są specjalne polisy przeznaczone dla rowerzystów, których roczna składka wynosi od 100 do 300 zł. Jednak trudno, o to aby w jednej polisie zawrzeć wszystkie wyżej wspomniane opcje.

Podsumowanie.

Warto posiadać OC i NWW jeśli jesteśmy kierowcami jednośladów. Zapewnią one bezpieczeństwo i pokrycie kosztów w razie wypadków. Jeśli jesteśmy częstymi użytkownikami rowerów i zainwestowaliśmy dużo pieniędzy w swój sprzęt, to dodatkowo warto pokusić się o zakup specjalnego pakietu.

Przeczytaj również Czy warto dokupić ubezpieczenie assistance?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here