Jak zadbać o formę fizyczną dzieci?

0
717

Twoje dzieci uwielbiają spędzać czas na dworze, biegając i bawiąc się z kolegami? A może wolą przesiadywać w domu, oglądając telewizję lub grając w gry komputerowe? W ostatnich latach zdecydowanie częściej zauważa się ten drugi trend. Zarówno młodsze, jak i starsze pociechy z trudem wychodzą na świeże powietrze i zdecydowanie wolą prowadzić siedzący tryb życia, co niestety negatywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Pediatrzy przyznają, że aktywność fizyczna w młodym wieku jest niezwykle ważna. Co można zrobić, aby zachęcić dzieci do ruchu?

Aktywność fizyczna dzieci – jaka pełni rolę?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla każdego człowieka – odgrywa jednak szczególnie istotną rolę w przypadku rozwijającego się ciała dziecka. Liczne badania potwierdzają, że odpowiednie dawki ruchu są bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na procesy rozwojowe dzieci – dzięki nim, zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu schorzeń i chorób w dorosłym wieku. Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na stawy, mięśni i kości dziecka. Ponadto stymuluje do działania cały układ krążeniowo-oddechowy, w tym płuca i serca. Przyczynia się też do zachowania prawidłowej masy. W okresie dzieciństwa taka stymulacja jest niezwykle ważna – aktywne dzieci mają lepszą kondycję i sprawność, są zdrowsze oraz lepiej radzą sobie w codziennym życiu. Ponadto uprawianie sportu ma wpływ na lepszą pracę mózgu. Podczas aktywności, ciało i mózg stają się lepiej dotlenione, a u najmłodszych poprawia się koncentracja i zdolność zapamiętywania.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Według WHO każdego dziecko powinno mieć zapewnione przynajmniej jedną godzinę dziennie aktywności sportowej. Może ona przybierać różne formy. Doskonałym sposobem są spacery, jazda na rowerze lub zabawy w parku. Warto wykorzystać ciepłe pory roku, aby organizować aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – będzie to miało dodatkowe korzyści na zdrowia, na przykład wzmocnienie układu odpornościowego. Zimą oraz jesienią, nie powinno się jednak rezygnować z uprawiania sportu – warto zabierać dziecko na basen lub spacery. Doskonałym pomysłem jest wyposażenie pokoju dziecka w bezpieczne sprzęty do ćwiczeń, takie jak drabinki do wspinania się czy inteligentne hula hop z obciążnikiem. Podczas deszczowym dni rodzice mogą spędzać czas ze swoimi pociechami śpiewając i tańcząc, co przyniesie korzyść dla całej rodziny. Nie tylko zachęci dzieci do aktywności fizycznej, ale też pozytywnie wpłynie na więzi rodzinne. Jak widać, istnieje mnóstwo sposób, aby odciągać dzieci od komputerów, bez wątpienia wymagają one nieco wysiłku, na który jednak warto się zdobyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here