Dzisiaj, jeśli chcemy otrzymać jakąkolwiek pracę to trzeba postarać się o napisanie listu motywacyjnego. Czy to jest potrzebne? Trudno powiedzieć, bo jeśli idziemy do wielkiej korporacji, znanej firmy to można zrozumieć, że warto byłoby uzasadnić, dlaczego tutaj chcemy być. Jeśli natomiast szukamy pracy w sklepie to raczej trudno żeby w liście motywacyjnym były zawarte informacje, że to praca naszych marzeń. Dzisiaj i tak się już to zmienia, bo ludzi do pracy brakuje, dlatego w większości firm przyjmuje się tych, którzy przychodzą i już szefostwo jest zadowolone. Nie mając doświadczenia w pisani listu motywacyjnego można popełnić wiele błędów.

Na pewno trzeba znaleźć gotowe wzory, na których można się wspierać, ale nigdy nie przepisujemy wszystkiego tak jak leci. W liście powinno się znaleźć miejsce na nasze kompetencje. Wspominamy jak dobrze radzimy sobie w kryzysowych sytuacjach, jak działamy pod presją i jak łatwo idziemy na kompromis. Warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach, które są związane z pracą, o jaką się staramy. Wtedy pracodawca poznaje od razu nasze doświadczenie i wie czy się nadajemy na to stanowisko pracy.
List piszemy bardzo powoli i uważamy na robienie błędów. Nie może w tym liście być, bo pracodawca źle sobie o nas pomyśli. Nie wypisujmy też za wiele, a tym bardziej nie ma, co fantazjować, bo szybko się okaże, że niestety, ale nie znamy się na tym wszytym, co było tam opisane. Wiele osób tak robi i są z tego powodu później problemy.

Szukamy inspiracji

Jeśli szukamy pracy na typowym  stanowisku to w Internecie można znaleźć wiele pomysłów i zwrotów, jakie powinny się tam znaleźć. Gorzej, jeśli nasza praca nie jest typowa i wtedy trzeba będzie na własną rękę coś wykombinować i wymyślić. Wbrew pozorom nie jest trudno pisać taki list, ale trzeba zmieścić się na kartce, a nie na kilku. Pracodawcy nie będzie się chciało tego czytać. W lepszych firmach, w których mamy szanse awansu i rozwoju taki list ma znaczenie.

Oczywiście sam list to nie wszystko, bo aplikując na jakiekolwiek stanowisko trzeba będzie mieć odpowiednie wykształcenie. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie będzie i pracodawca zatrudni kogoś innego. Nie możemy sobie na to pozwolić, a tym bardziej, jeśli jest to praca, o której zawsze marzyliśmy. Teraz jest ogromna szansa na to żeby nasze marzenie się spełniło, dlatego musimy się postarać, a wtedy nasz cel zostanie osiągnięty. Staramy się i piszemy list do jednego czy do kilku pracodawców. Na pewno wreszcie ktoś nam odpowie i może nas zatrudni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here