Na co zwrócić uwagę podczas czytania etykiet na kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków można znaleźć nie tylko informacje dotyczące składu chemicznego, ale i różne symbole. Podczas zakupu danej rzeczy warto zwracać na nie uwagę, jeżeli chcemy mieć pewność np. że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Sprawdź, jakie są to symbole i jakich składników unikać.

Jakie symbole znajdziemy na kosmetykach?

Etykiety na kosmetyki zawierają wiele informacji. Osoby zaangażowane w ochronę praw zwierząt i te, którym po prostu zależy na ich dobru, często zwracają uwagę, czy na etykiecie znajduje się symbol króliczka. Jeżeli zauważymy wspomniane zwierzę na tle trójkąta, to oznacza, że kosmetyk w fazie badań nie był testowany na zwierzętach. Niekiedy grafikę zastępuje skrót BWC, czyli Beauty Without Cruel (piękno bez okrucieństwa), lub napis Not tested on animals (nie testowano na zwierzętach). To jednak nie wszystko. Symbol króliczka, którego ochrania dłoń, oznacza, że przy produkcji kosmetyku nie ucierpiało żadne zwierzę – to znak Międzynarodowego Związku Producentów Przeciwko Stosowaniu Testów na Zwierzętach w Kosmetyce (IHKT).

Kolejnym ważnym symbolem są dwie strzałki zamknięte w kółku. Ich obecność oznacza, że producent kosmetyku zarówno wspiera system recyklingu, jak i bierze w nim udział. Istotna pod kątem wspomnianego recyklingu jest również grafika złożona z trzech zagiętych strzałek. Jej obecność świadczy o tym, że dany produkt nadaje się do ponownego przetworzenia. Ponadto, trójkąt z cyfrą w środku i czterema literami pod spodem symbolizuje materiały podlegające recyklingowi.

Symbole ekologii na produktach – co warto o nich wiedzieć?

Na opakowaniach różnych produktów możemy znaleźć znacznie więcej symboli i certyfikatów, które przyznają organizacje międzynarodowe i państwa. Jednym z nich jest „Eko-znak”. Jego obecność oznacza, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym. Otrzymują go zarówno polskie, jak i zagraniczne wyroby, o ile nie szkodzą środowisku. Kolejnym znakiem tego typu jest tzw. Stokrotka (Ecolabel). Jej obecność na etykiecie dowodzi, że produkt jest ekologiczny i w tej kwestii spełnia wysokie normy.

Kolejnym znakiem ekologicznym umieszczanym na kosmetykach jest BDIH. Znajdziemy go na produktach w pełni wykonanych z surowców naturalnych, takich jak: olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe i oleje roślinne. Obecność symbolu oznacza, że produkt jest w czysty biologicznie i nie szkodzi skórze i środowisku.

Na jakie składniki kosmetyków warto uważać?

Składniki znajdujące się w kosmetykach, szczególnie tych tańszych, produkowanych przez wielkie koncerny niekiedy zawierają substancje, które mogą spowodować uczulenie, przeniknąć do węzłów chłonnych i negatywnie wpłynąć na system hormonalny. Warto uważać m.in. na obecność olejów mineralnych – nie ulegają rozkładowi i trudno je wydalić. Niemniej szkodliwe są SLS i SLES, czyli składniki wielu szamponów, mydeł i proszków do prania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here