Co zrobić z zużytym olejem spożywczym

Najchętniej stosowane oleje w naszym kraju to olej rzepakowy, słonecznikowy oraz oliwa z oliwek. Tłuszcze roślinne są jednymi z głównych składników naszej diety. Pozbycie się zużytego tłuszczu nie jest proste, w żadnym wypadku nie należy wylewać go do zlewu. Zużyty olej w restauracji nie jest zwykłym produktem ubocznym ani odpadem organicznym, który mógłby zostać z powrotem zaabsorbowany przez środowisko bez żadnych konsekwencji.

Zużyty olej spożywczy – czego nie należy robić?

Oprócz negatywnego wpływu na środowisko naturalne zużyty olej może źle wpływać na stan kanalizacji. Dlatego nie wolno wylewać go bezpośrednio do toalety, czy zlewu, ponieważ tłuszcze kuchenne osadzają się w rurach i odpływach kanalizacyjnych, co prowadzi do ich zastojów i twardnienia. W efekcie rury zatykają się i pękają. Szacuje się, że około 50% wszystkich zgłaszanych niedrożności rur miejskich w USA spowodowanych jest nagromadzeniem się tłuszczów spożywczych, przyczyną jest głównie zużyty olej w restauracji i w innych obiektach gastronomicznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości przez specjalne firmy, których zadaniem jest utylizacja oleju spożywczego.

Utylizacja oleju spożywczego

Zużyty olej roślinny może mieć wiele różnych zastosowań. Wykorzystywany jest między innymi, jako domieszka do oleju mineralnego służącego do spalania w piecach centralnego ogrzewania. Firmy skupujące zużyty olej zajmują się jego oczyszczaniem lub sprzedają go firmom zajmującym się tym profesjonalnie. Poddawany jest on dalszym procesom przekształcania i rafinacji, która polega na:

  • usuwaniu fosfolipidów, metali i białek,
  • zobojętnieniu,
  • myciu i suszeniu, aby usunąć resztki wody,
  • bieleniu, polegającym na usuwaniu produktów utleniania kwasów tłuszczowych,
  • filtracji, mającej na celu usunięcie czynnika bielącego.

W konsekwencji uzyskany produkt służy do produkcji biopaliw i tworzyw sztucznych.

Przykładem na zastosowanie roślinnego oleju posmażalniczego  są ekologiczne poszycia dachowe, które latem chłodzą budynek, a przy minusowych temperaturach bardzo dobrze izolują ciepło, pozwalając na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Utylizacja oleju spożywczego polega również na wykorzystywaniu go do produkcji biodiesla. Stosowany jest również w generatorach prądu elektrycznego do silników diesla starszej wersji, które są specjalnie modyfikowane do pracy na tym oleju.

Współpraca z firmą odbierającą odpady tłuszczowe

Odpowiednia utylizacja oleju posmażalniczego jest obowiązkiem każdego właściciela restauracji i zakładu gastronomicznego. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w jego odbiorze takiego dostarczają specjalne pojemniki do przechowywania oleju, a następnie po ich zapełnieniu odbierają je. Firmy zajmujące się recyklingiem, które odbierają zużyty olej w restauracji, wystawiają Kartę Przekazania Odpadu. W przypadku podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gastronomiczną Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Sanepid sprawdzają sposób postępowania z roślinnymi olejami posmażalniczymi. Dostawa oleju dla gastronomii Trafinoil.pl – zobacz więcej informacji o wygodnym odbiorze oleju dla gastronomii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here