Czym jest transport multimodalny

W branży transportowej oraz logistycznej liczy się przede wszystkim elastyczność. To ona w dużej mierze determinuje sukces biznesowy firmy. Jednym ze sposobów pozwalających na osiągnięcie tego celu jest transport multimodalny, czasem określany również jako transport intermodalny. Czym jest taka forma transportu? Cóż, za chwilę Ci to wyjaśnimy.

Transport multimodalny – co to takiego? Podstawowe informacje

Transport multimodalny to interesująca koncepcja w TSL. Zakłada ona wykorzystywanie różnych środków transportu. Cel, dla którego podejmuje się takie działanie, jest bardzo prosty: skuteczne przewożenie towarów i osób z punktu startowego do miejsca przeznaczenia.

W zależności od potrzeb przewoźnika i klienta oraz lokalizacji w ramach transportu intermodalnego firma transportowa łączy takie rozwiązania jak transport:

drogowy (z użyciem busów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony lub samochodów ciężarowych),

  • lotniczy,
  • kolejowy,
  • wodny (morski, rzeczny).

Kryterium doboru środków transportu to efektywność i opłacalność finansowa transportu.

Przykładem takiego rozwiązania może być transport kontenerów. Kontenery są ładowane na statki, a następnie przewożone drogą morską do portu docelowego. Po dotarciu do portu kontenery mogą być przeładowane na pociągi lub ciężarówki, które kontynuują podróż do miejsca docelowego. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest osiągnięcie większej efektywności w przewozie towarów, eliminując konieczność konkretnego dostosowania się do jednego trybu transportu.

Tak rozumiany transport multimodalny znacznie ułatwia przemieszczanie towarów na duże odległości, co nie pozostaje bez pozytywnego wpływu na rozwój handlu międzynarodowego oraz nasilenie się integracji gospodarczej.

Dlaczego firma transportowa chętnie wybiera transport multimodalny?

Powód, dla którego firmy przewozowe decydują się na transport multimodalny, jest bardzo prosty: dzięki temu rozwiązaniu można stosunkowo szybko dostarczyć ładunek do miejsca przeznaczenia. Sprawdza się to w szczególności w przypadku tras na duże odległości między różnymi państwami. Dobrym przykładem jest tu działalność firm transportowych, które zajmują się przewozem towarów z Polski do Wielkiej Brytanii. W takim wariancie transport multimodalny składa się z kanałów: lądowego oraz morskiego.

Rzecz jasna, transport multimodalny to proces, który wymaga koordynacji działań między tak różnymi podmiotami jak np. przewoźnicy, operatorzy logistyczni czy pracownicy terminali przeładunkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here