Nosidełko dla niemowlaka

Pierwsze dni i tygodnie z maluszkiem bywają trudne. Szczególnie dla tych, którzy debiutują w roli mamy i taty. W głowach młodych rodziców mnożą się pytania. Jak kąpać? Jak nosić dziecko? Czy wózek to jedyna alternatywa?

W naszym artykule dowiecie się wszystkiego o tym, jak przemieszczać się z dzieckiem i z jakich produktów korzystać, żeby było wygodnie i dziecku, i rodzicom.

Rodzaje nosidełek – jakie wybrać?

Nosidełko dla niemowlaka to bardzo praktyczny sposób noszenia maluszka. Ułatwia przemieszczanie się. Jest wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Możemy wyróżnić kilka rodzajów nosidełek.

Po pierwsze nosidła z wąskim pasem lub taśmą zakładaną pomiędzy nogi dziecka. Przy takiej konstrukcji nogi dziecka zwisają w dół. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ stawy biodrowe maluszka wciąż są w fazie rozwoju.

Na rynku dostępne są również nosidła z szeroką rozpórką pomiędzy nogami. W taki sposób, aby nogi dziecka były ułożone w pozycji „żabki”. Dzięki temu bardzo małe dzieci mają prawidłowo ułożone nóżki, a ich stawy biodrowe nie są zagrożone. W takich nosidłach można nosić malutkie dzieci.

Oferta nosidełek, jakie znajdziemy w sklepach, jest naprawdę bardzo bogata. W sklepach kupimy między innymi:

• nosidła ergonomiczne
• nosidła miękkie – znane też jako nosidła azjatyckie
• chusty tkane – inaczej chusty wiązane
• chusty kółkowe
• chusty elastyczne

Jak wygodnie nosić maluszka w nosidełku?

Zacznijmy od tego, jak bezpiecznie i prawidłowo nosić dziecko w nosidełku. Lekarze zalecają, aby dzieci do siódmego,   a nawet ósmego miesiąca życia nosić w nosidełku, w którym nóżki ułożone są w pozycji „żabki”. Przodem do rodzica, żeby podtrzymywać główkę maluszka. W momencie, gdy dziecko trzyma już stabilnie głowę i pewnie siedzi (powyżej siódmego bądź ósmego miesiąca życia) możemy nosić dziecko z tyłu na naszych plecach.

Noworodek a noszenie w chuście – od kiedy i jak robić to prawidłowo?

Chusty to w ostatnich latach jeden z najbardziej popularnych sposobów na noszenie maleńkich dzieci. Jest uważany za bardzo przyjazny zarówno dziecku jak i mamie. Pozwala na zachowanie bliskości. Jednocześnie jest to bezpieczny sposób na noszenie nawet najmniejszych dzieci. Zarówno przy użyciu chusty wiązanej jak i azjatyckiej, możemy nosić noworodki nawet po kilku dniach od porodu. Nie znaczy to, że taką chustę możemy wiązać jak nam się podoba. Istnieją instrukcje prawidłowego umieszczania maluszków w tym rodzaju nosideł. Przede wszystkim przy tak zwanym „chustowaniu” musimy pamiętać o zachowaniu pozycji „żabki”, a także utrzymaniu stanu pełnej kifozy, czyli ułożenia dziecka tak, aby jego kręgosłup ułożył się w kształt litery „C”. Ważne też, by dziecko było ciasto otulone, czyli stabilnie zostało ułożone w chuście. I oczywiście należy pamiętać o tym, by główka dziecka miała stabilną pozycję, tak by nie kiwała się.

Co ciekawe dla noworodków najczęściej zaleca się chusty tkane splotem skośno-krzyżowym. Poleca się też chusty elastyczne. Ważne, by były one wykonane z materiałów naprawdę dobrej jakości i noszone były zgodnie z instrukcją użytkowania.

Jeśli chodzi o nosidła miękkie lub ergonomiczne, to w tym przypadku także istotna jest kwestia przyjęcia przez noworodka lub niemowlę pozycji „żabki” oraz prawidłowego ułożenia kręgosłupa (kształt litery „C”). Tak naprawdę to dwie najważniejsze wytyczne, jeśli chodzi o prawidłowe noszenie noworodków i niemowląt w różnego typu nosidłach.

Przy wyborze nosidła miękkiego i ergonomicznego należy uważnie czytać dane dotyczące specyfikacji produktu, ponieważ wiele z tych nosideł przeznaczonych jest dla dzieci w późniejszym wieku.

Noszenie dziecka w nosidle a komfort rodziców

To również ważna kwestia. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Na przykład na szerokość pasów biodrowych oraz pasów na ramionach. Im są szersze, tym lepiej jest nosić nosidełko rodzicowi. Szczególnie gdy noszone jest dziecko starsze, czyli cięższe. Wtedy „słodki ciężar” lepiej się rozkłada i rodzic nie męczy się tak szybko. Unikajmy też nosideł, które zbyt nisko zwisają, ponieważ to również jest niewygodne i nie sprzyja prawidłowej postawie ciała mamy czy taty.

Nosidła dla najmłodszych to praktyczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Jednak ich rodzaj i sposób noszenia muszą współgrać z bezpieczeństwem dziecka oraz wygodą rodzica.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here