Jak radzić sobie z nerwicą

Czy często miewasz kołatanie serca lub duszności? Czy problematyczne sytuacje lub strach przed czymś nowym przyprawiają cię o ból brzucha? A może ktoś z twoich bliskich boryka się z takim problemem? Powyższe objawy są często symptomem nerwicy lub zaburzeniami lękowymi. Czym jest nerwica i jak sobie z nią radzić?

Czym jest nerwica i jakie są jej przyczyny?

Nerwica, jak już wyżej wspominaliśmy, jest zaburzeniem lękowym i stanowi jeden z najbardziej powszechnych problemów natury psychicznej. Zaburzenie to jest powodowane często przez stres, wynikający z różnych przyczyn jak np. dorastanie w patologicznym otoczeniu, dramatyczne przeżycia związane z wypadkami czy nadmierny stres lub przemęczenie. Zdarza się, że u niektórych osób nerwica występuje bez konkretnej przyczyny i ciężko znaleźć jej podłoże. Bardzo ciężko wymienić wszystkie objawy nerwicy, ponieważ u każdego może przejawiać się ona na kilka sposobów, zależnie od rodzaju zaburzeń nerwicowych, a osoby, które na nią cierpią skarżą się na bóle głowy, koszmary, ataki paniki czy szybsze bicie serca. Wspólnym mianownikiem nerwicy u większości pacjentów jest lęk w różnych formach, który bywa tak paraliżujący, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Mimo tego, że zaburzenie to należy do zaburzeń emocjonalno-psychologicznych to nie powinno się go wstydzić, a w celu diagnozy i leczenia należy udać się do specjalisty, jakim jest psychiatra bądź psycholog.

Jak radzić sobie z nerwicą?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nerwicy jest wizyta u psychologa lub psychiatry, ponieważ tylko odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia jest w stanie zminimalizować objawy i zapobiegnie pogłębianiu się choroby. Umówienie się na sesję jest pierwszym krokiem do wyleczenia, dlatego warto pamiętać, że bezpośrednia wizyta w gabinecie, która często wywołuje dodatkowy stres, nie jest jedynym wyjściem. W dzisiejszych czasach możliwa jest również videoterapia online u różnych terapeutów, w tym właśnie u psychologów i psychiatrów. W celu umówienia się na sesję do psychologa online należy znaleźć serwis internetowy, które oferuje takie usługi i po prostu zarezerwować wizytę. Jednym z takich serwisów jest Avigon, gdzie dostępni są różni specjaliści, którzy pomogą rozpoznać i leczyć nerwicę. Samo umówienie się na terapię internetową jest bardzo szybkie i łatwe, wystarczy podać tylko adres e-mail i opłacić umówione spotkanie w terminie, które samodzielnie wybiera się w kalendarzu. Taka terapia jest anonimowa i odbywa się w miejscu komfortowym dla osoby, która chce podjąć leczenie, dlatego jest to również bezpieczna opcja.

Podstawowym elementem zaburzeń lekowych w przypadku nerwicy jest odpowiednia psychoterapia, dlatego podejrzewając nerwicę u siebie czy u swoich bliskich nie należy zwlekać i czym prędzej podjąć właściwe kroki. Większość przypadków, dzięki odpowiedniemu leczeniu, ustaje z wiekiem, umożliwiając normalne funkcjonowanie, dlatego nie powinno się obawiać jakiejkolwiek formy terapii. Zdrowie psychiczne jest główną składową dobrego samopoczucia, nie zaniedbujmy go.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here